Nemajte žiadny stres ani obavy. Kúpací rituál vykonávaný konečne doma bude skvelým zážitkom pre vás aj vašu malú ratolesť. Stačí len vedieť, ako na vec. 

Nečakajte idylku

Pripravte sa na to, že novorodenci kúpanie zrovna nemilujú. Radostné čľapkanie a výskanie príde až o pár týždňov neskôr. V prvých dňoch sú deti skôr vyľakané z toho, čo sa to deje, čo dávajú najavo reflexom (telíčko stuhne, bábätko pokrčí ramienka a ruky vystrelí nahor). Preto s potomkom manipulujte jemne a pomaly.

Večerné kúpanie si nastavte na ideálnu dobu tak, aby po ňom mohlo bábätko dostať mliečnu večeru a rovno sa zababušiť vo svojich perinkách. Nejde len o to, že vo vode vyhladne a unaví sa, ale pre vás aj pre neho bude večerné kúpanie rituálom, ktorý dá závere dňa jasnú správu: Blíži sa noc, prichádza odpočinok.

Príprava zázemia

Pred prvým kúpaním vaničku dobre vymyte (stačí mydlom, dezinfekčné prostriedky nie sú potrebné), vypláchnite a výparov ju horúcou vodou (opakujte 1x týždenne), prípadne dobre vymyte vaňu a spláchnite ju horúcou vodou. Pripravte si tiež "sušiaci pelech" - ak nemáte prebaľovací pult, stačí na zemi rozložiť prebaľovaciu podložku. Ďalej si nachystajte osušku a všetky potrebné pomôcky (kozmetiku, čistú plienku, pyžamko atď.).

Voda vo vaničke by mala mať teplotu okolo 36°C, môžete ju buď zmerať teplomerom, alebo do vody ponorte lakeť a skúste, či je vám voda príjemná. Spočiatku stačí vody zhruba do 10 cm, napustite si ale toľko, koľko sama uznáte za vhodné. Tiež nezabudnite zabezpečiť, aby sa teplota v miestnosti pohybovala okolo 22-25°C. Ak to uznáte za vhodné, môžete pustiť príjemnú hudbu (napríklad tú, ktorú ste počúvali už v tehotenstve a bábätko ju pozná z bruška).