Otázka stravovania je v súčasnosti pomerne diskutovanou témou. Kým jední uprednostňujú domácu a varenú stravu, iným šetrí čas tá kupovaná. Ako je to však v prípade stravovania detí? Čo je pre ne lepšie? 

Premýšľajte už od začiatku

Tuhú stravu začínajú deti prijímať v dojčenskom veku medzi 4. a 6. mesiacom, a to bez ohľadu na to, či sú dojčené alebo kŕmené umelým mliekom. Ich tráviaca sústava je v tomto období veľmi citlivá, preto je potrebné dbať na to, aby neobsahovala priveľa cukrov, soli, nevhodných tukov, farbív a konzervantov.

A naopak, aby v nej bol dostatok ovocia a zeleniny, vlákniny, bielkovín, nenasýtených mastných kyselín a mliečnych výrobkov. Na správny vývoj mozgu a jeho fungovanie majú vplyv také látky ako nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny skupiny B, železo, zinok, jód alebo bielkoviny. Tým, že deťom doprajete vyvážené množstvo týchto látok v strave, umožníte im správne a rýchlo sa vyvíjať a objavovať stále nové a nové schopnosti. Ako ale zabezpečiť, aby strava pre deti mala naozaj to, čo pre svoj vývoj potrebujú? Je lepšie variť doma alebo nakupovať hotové príkrmy?

Domáca strava

ZA: Domáce jedlo je domáce jedlo, hovoríte si. A na jednej strane je to samozrejme pravda. Pre domácu stravu hovorí fakt, že si jedlo môžete pripraviť tak, aby vyhovovalo vašim malým stravníkom. Presne totiž viete, koľko čoho ste do jedla pridali, nepotrebujete žiadne konzervanty a zahusťovadlá a deti dostávajú pokrm čerstvý. Rozhodnutie sa môže zdať jasné, ale variť doma nemusí byť zase také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

PROTI: Budete sa možno diviť, ale jedna z najväčších prekážok, na ktorú môžete pri varení doma naraziť, sú suroviny. V bežných supermarketoch dostanete možno na oko dokonalú a veľkú zeleninu alebo ovocie, ale za krásu sa musí platiť. A tak je poväčšine táto zelenina rýchlo vypestovaná a vykúzlená takzvane na efekt, skoro bez vitamínov a prospešných látok, ktoré vaše dieťa tak potrebuje. A čo si budeme hovoriť, tiež je často bez chuti.

Druhý variant je potom ovocie a zelenina, ktoré majú najlepšie dni za sebou, sú obité a nahnité. Nič takéto na tanier vašich detí nepatrí, ani keď to najlepšie okrájate. Žiaľ bohu ani dnes také obľúbené farmárske trhy nemusia byť zárukou najvyššej kvality, pretože jednotliví predajcovia neprechádzajú prísnymi kontrolami. Ideálnym variantom sa tak môžu stať obchody so zdravou výživou a BIO potravinami, ktoré samozrejme nepatria k najlacnejším.