Sociálne siete sa stali natoľko bežnou súčasťou našich životov, že takmer prestávame vnímať riziká súvisiace s ich používaním. Medzi ne patrí aj kyberšikana. Na rozdiel od klasickej šikany nezanecháva rany na tele, rozhodne ju ale nemôžeme považovať za menej nebezpečnú. Obrovské škody môže napáchať predovšetkým na detskej duši. V citlivom období dospievania sa totiž deti najprv učia vnímať samé seba a ľahšie podliehajú názorom a vplyvom okolia. Kyberšikana tak môže zásadným spôsobom podlomiť ich sebadôveru.

Dokážete rozpoznať kyberšikanu? 

A to zďaleka nie je všetko. U obetí kyberšikany nie sú výnimkou depresie, mnohí mladí hľadajú úľavu v užívaní omamných látok a výnimkou nie sú ani tragické prípady končiace samovraždou. Rozpoznať, že dieťa čelí šikane na internete, pritom nie je vôbec ľahké. „To, že je potomok obeťou kyberšikany môže rodič spoznať podľa niekoľkých znakov. Dieťa náhle prestane používať počítač,  začne sa vyhýbať diskusii o tom, čo robí online. Môže byť rozrušené po prečítaní správ v mobile a tak ako pri klasickej šikane sa začne uzatvárať pred rodinou a kamarátmi, je utiahnuté,“ vysvetľuje  psychologička a garantka Projektu sebadôvery Dove, Mgr. Mária Tóthová-Šimčáková.    

Na začiatku bola jedna fotka 

Nebezpečenstvo kyberšikany potvrdzuje aj príbeh Simony s Kianou, ktoré si ňou v minulosti samé prešli. Vlastné skúsenosti teraz využívajú k tomu, aby pomáhali druhým. V rámci svojho projektu AntiCyber Bullying šíria osvetu a usporiadavajú workshopy a prednášky pre žiakov základných škôl. Na začiatku ich príbehu stála jedna šteklivá fotka, ktorá sa bez súhlasu ocitla na sociálnych sieťach. Škodoradostní spolužiaci si ju medzi sebou rozposlali a v internetových diskusiách potom zahrnuli dievčatá posmeškami a urážkami. „Nikdy by mi nenapadlo, že ľudia, ktorých denne stretávam v škole, môžu byť na internete takto agresívni,“ spomína Kiana. 

Práve v anonymnom prostredí sociálnych sietí a internetových diskusií môžu agresori ľahšie nabrať odvahu, odpadá totiž nutnosť priameho kontaktu s obeťou. Niektorí šikanujúci si pritom ani neuvedomujú, aké dopady môže ich chovanie mať.

„Výzva k tomu, aby nám to povedali do očí, ich všetkých zaskočila a ani jeden to nedokázal. A naopak dvaja z nich sa nám ospravedlnili,“ popisuje Kiana osobné stretnutie s kybernetickými predátormi.