U detí je síce na jednej strane slnečný svit vítaný, pretože im pomáha vytvárať vitamín D nevyhnutný pre rast a tvorbu kostí, na druhej strane sú práve pokožka a oči detí slnkom najviac ohrozené. Ide teda o to, nájsť tú správnu mieru. Záleží totiž predovšetkým na nás, či slnku dovolíme len to, aby našim deťom prospievalo, alebo ho necháme im aj škodiť. Škody na detskej koži spôsobené slnkom sa, bohužiaľ, sčítajú, treba sa im snažiť vyhnúť a pokožku dieťaťa chrániť ako oko v hlave.

Aký filter zvoliť?

Slnko samo osebe je celkom neškodné. To, čo nám, respektíve našim deťom môže spôsobiť ťažkosti, je okom neviditeľné UV žiarenie. Podľa toho, ako na nás toto žiarenie pôsobí, sa delí na UVA, UVB a UVC žiarenie. Napriek tomu, že 99 % žiarenia, ktoré dopadne na zem, je typu UVA, je to práve UVB žiarenie, ktoré nám spôsobuje zdravotné problémy. Najnebezpečnejšie UVC žiarenie, našťastie, na zem dopadá len celkom minimálne. V závislosti od týchto poznatkov vyrábajú kozmetické firmy opaľovacie krémy. UV filtre sú obsiahnuté vo všetkých ochranných krémoch, ide však o to, akú formu filtre majú. Chemický filter funguje na princípe premeny žiarenia na neškodné teplo a jeho nevýhodou sú možné alergické reakcie. Oproti tomu fyzikálne filtre sú prírodné a netoxické, preto sú pre najmenšie deti vhodnejšie.

Radšej prípravky pre deti

Niektorí rodičia nevidia rozdiel v použití ochranného krému s vysokým faktorom pre dospelých a špeciálneho produktu pre deti. Opaľovacie prípravky pre deti však majú v porovnaní s krémami pre dospelých rad výhod. Predovšetkým rešpektujú špecifiká detskej pokožky, teda jej menšiu hrúbku a väčšiu citlivosť. Väčšina z nich je hypoalergénna, neobsahuje parabény a parfumáciu. Niektoré sú obohatené aj o rastlinné vosky a ďalšie súčasti, ktoré vyhovujú práve koži detí. Časť výrobkov tiež deklaruje odolnosť nielen voči vode, ale tiež voči piesku.

V každom prípade sa vyhnite tým výrobkom, ktoré obsahujú prísady, na ktoré najčastejšie vznikajú alergické reakcie: sú to najmä parfumy vrátane tých prírodných, konzervačné látky (predovšetkým parabény) a chemické UV filtre. Ani krém, ktorého výrobca deklaruje prírodné zloženie, nemusí byť celkom bezpečný, pretože aj rad prírodných látok pôsobí ako alergén. Veľmi často alergizujú napríklad vonné oleje z klinčeka, citrusov alebo škorice. Všetko uvedené platí tiež pre biokozmetiku.