V prvom týždni prechádzate zmenou nielen vy, ale aj vaše dieťatko. Ešte v pôrodnici sa môže vášmu drobcovi prejaviť novorodenecká žltačka alebo šúpanie kože. Prevenciou žltačky je časté dojčenie a liečbou je tzv. „modré svetlo“. Zlupovanie kože je tiež úplne normálne, nemusíte sa báť. Len čo však prídete domov, je možné, že sa stretnete ešte s týmito ďalšími situáciami.

Vyrážky a pupienky

Koža malého bábätka je veľmi citlivá, preto sa pomerne často objavujú rôzne vyrážky, pupienky a ekzémy, ktoré však nemusia nič znamenať. V zimnom období navyše počítajte aj s výskytom potničiek, zvlášť pod čiapočkou, vzadu na krčku alebo na chrbte. V žiadnom prípade však nič nepodceňujte a v poradni na vyrážku upozornite pediatra. 

Výtok z očí

Očné viečka môžu byť u niektorých novorodencov napuchnuté a v priebehu prvých dní sa môže objaviť aj mazľavý výtok z očí. Nie všetky deti majú po pôrode celkom vyvinutý slzný kanálik a dochádza tak k jeho blokácii. Pri miernom priebehu pomôže jemná masáž a každodenné čistenie očí tampónikom s bórovou vodou. Pri horšom priebehu treba informovať lekára, ktorý vylúči alebo potvrdí zápal spojoviek a nasadí vhodnú liečbu.