Vysoké letné teploty všetkých priam lákajú k vode, ktorá je nielen príjemná, ale aj dokonale osvieži. Budúce mamičky nie sú výnimkou. Čo je však v tomto prípade iné, sú pravidlá, ktoré by pri kúpaní s bruškom mali dobre poznať. Skôr ako sa teda vyberiete do vody, prečítajte si tie najdôležitejšie z nich.

Kúpanie s bruškom nie je zakázané

V prvom rade si treba uvedomiť, že ak ste počas leta v radostnom očakávaní, nemusíte sa obmedzovať v ničom a letné kúpanie si pokojne môžete dopriať. No na pamäti by ste mali mať zopár zásad, aby ste sebe aj drobcovi v brušku neprivodili zbytočné problémy. Čo teda treba vedieť?

Nepriatelia z vody

Čo sa týka letného kúpania, vo všeobecnosti sú viac znevýhodnené ženy. A o nastávajúcich mamičkách to zrejme platí dvojnásobne. Číhajú na ne totiž tzv. “nepriatelia” z vody, ktorí síce nie sú viditeľní, ale za to nebezpeční. V tomto prípade máme na mysli vznik rôznych infekcií a zápalov, ktoré nie sú pre ženy v lete nič neobvyklé.

Už ste zrejme počuli o tom, že mnoho žien trápi po pobyte vo vode ochorenie pohlavných orgánov. Nazýva sa aj kandidóza a ženy ňou trpia prevažne v lete. Žiaľ, nevyhýba sa ani tehotným ženám a pri neliečení môže byť nebezpečná ako pre matku, tak aj pre dieťatko.

“Vznik kandidózy spôsobujú najmä  kvasinky druhu Candida albicans. Tie sa v našom tele nachádzajú bežne a nie sú nebezpečné. Problém je, keď sa začnú kvasinky vo veľkom množiť, vtedy vzniká nepríjemná mykóza, nazývaná aj kandidóza, “ vysvetľuje gynekologička MUDr. Danuša Siveková. A pokračuje: “K vzniku kandidózy dochádza keď sa naruší pošvová rovnováha v sliznici. Lactobacily, teda mliečne baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve ženy, už nestačia „držať“ pod kontrolou kvasinky a prirodzené kyslé pH pošvy v rozpätí 3,8 až 4,4 sa naruší a dôjde k premnoženiu kvasiniek, “ dodáva odborníčka.