Prvoplánovo je zrejme najlepšou voľbou letného kúpania a oddychu v jednom verejné kúpalisko. Bazény na verejných kúpaliskách síce musia striktne dodržiavať maximálne hygienické opatrenia a byť pravidelné dezinfikované, no pri veľkom počte návštevníkov nemusí byť dezinfekcia taká dôkladná. Majte teda na pamäti, že na vznik nemalých komplikácií v tehotenstve postačuje aj jedna jediná baktéria.

Naopak, druhou alternatívou letného kúpania (aj) s bruškom môžu byť rôzne prírodné jazerá či vodné nádrže, ktoré povoľujú vstup aj na takéto rekreačné účely. No v tomto prípade neodporúčame, aby ste sa pre ne rozhodli. Hoci niektoré z nich majú prirodzenú schopnosť čistenia, na iné, ktorých je väčšina zvyčajne nikto nedohliada. Niet sa preto potom čo čudovať, ak vo vode nájdete odpadky či iné znečistenie po predošlých návštevníkoch. Okrem toho, že je to maximálne nehygienické, môže to byť aj nebezpečné. Rovnako by ste sa v tehotenstve mali vyhnúť aj stojatým vodám, ktoré neodtekajú, pretože sú najmä v lete zdrojom obrovského množstva patogénnych baktérií.

Kúpanie doma alebo pri mori

Nuž, ako vyplýva z predošlých riadkov, na verejných kúpaliskách či prírodných jazerách zrejme nenájdete bezpečnú zónu pre seba a dieťa v brušku. Kam sa teda vôbec môžete ísť okúpať? Ideálom je v tomto prípade klasický domáci bazén, kde máte súkromie a hlavne čistotu vody pod kontrolou. Aj vodu v bazéne totiž treba pravidelne kontorolovať a čistiť. Tak máte istotu, že tam “nič” nechytíte.

Pre milovníčky exotiky, ktoré sa neobávajú cestovania v tehotenstve je samozrejme dokonalým tipom more. No ak sa preň už rozhodnete, buďte opatrnejšia, aby vlny nenarážali priamo na bruško, pretože to môže byť nebezpečné.

Odporúčania na záver

Je len na vás, kam sa toto leto pôjdete s bruškom okúpať. Každopádne si zvážte všetky pre a proti a nechoďte za vidinou oddychu len tak bezhlavo. Takisto na sebe dlho nenechávajte mokré plavky a nevystavuje sa priamemu slnku na dlho a už vôbec nie bez opaľovacieho krému s ochranným faktorom. Ak dodržíte všetky tieto pravidlá, užijete si krásne a hlavne bezpečné leto aj v tehotenstve!

Foto: Shutterstock