Návšteva zubára nepatrí práve medzi najobľúbenejšie činnosti dospelých ľudí. Skúsme ale ušetriť strachu zo zubného lekára aspoň naše deti. Deti by mali byť zvyknuté chodiť pravidelne dvakrát ročne k zubárovi a každý deň si zúbky minimálne dvakrát starostlivo vyčistiť. Správnou starostlivosťou je možné zabrániť vzniku väčšiny zubných kazov a z návštev zubára sa potom môže stať iba spoločenská záležitosť.

Akú vybrať kefku

Od prvého prerezaného zuba treba začať s čistením. Pri prvých zúbkoch sa javí ako ideálna možnosť kefka, ktorá sa dá navliecť na dospelý prst. Podobne možno použiť i navlhčenú gázu. Nie je však dôvod, prečo dieťatko nezoznámiť so zubnou kefkou už v útlom veku, takže mu pokojne kúpte výrobok určený na čistenie prvých mliečnych zúbkov. Pravdepodobne ho bude skôr cmúľať a obhrýzať, pokiaľ mu ho však budete dávať každý večer v rámci večerného rituálu, zrejme ho prijme ako štandardnú súčasť dňa, a to sa v budúcnosti bude hodiť. Zubná kefka by mala predovšetkým dobre odstrániť zubný plak, ktorý je príčinou zubných kazov, a v neskoršom veku tiež parodontózy.

Po radu k hygieničke

„Do štyroch rokov je obvykle nutné, aby dieťaťu čistili zúbky rodičia. Od štyroch do šiestich rokov si už väčšina detí zvláda čistiť zuby sama, ale pretože predškolské dieťa ešte nemá dostatočne vyvinutú motoriku, rodičia by mali skontrolovať kvalitu čistenia a zuby dočistiť. Nie je od veci používať na kontrolu indikátor plaku vo forme výplachu alebo pastiliek na hryzenie. Vhodnú metódu čistenia zubov, výber zubnej kefky i pasty na zuby je najlepšie konzultovať s dentálnou hygieničkou, ktorá dieťaťu všetko vysvetlí a zároveň poradí rodičom, ako na dieťa dozerať a ako ho viesť k tomu, aby bolo v čistení zúbkov čo najskôr samostatné,“ vysvetľuje zubná lekárka Lenka Pospíšilová. Všeobecne platí, že by deti mali používať mäkkú kefku a pastu s obsahom fluoridu 500 ppm pre deti do šiestich rokov a 1000 ppm pre deti od šiestich rokov vyššie. Údaj o obsahu fluoridu nájdete na obale.

Ošetrenie je šetrné

Dnešná zubná medicína vyzerá úplne inak, ako v minulosti. „Často sa stretávame s tým, že rodičia svoje deti podceňujú a myslia si, že ošetrenie nezvládnu. Je zbytočné pripravovať deti na to, že vŕtanie je nepríjemné a bolestivé. U nás na klinike si vždy nechávame na výplne mliečnych zubov dostatok času, aby bol priestor i na komunikáciu. Deťom najprv všetko vysvetlíme a ukážeme. Preparáciu kazu robíme ešte šetrnejšie než u dospelých pacientov. Anestéziu nedávame vždy, rozhodujeme sa podľa rozsahu kazu a podľa reakcií dieťaťa. Niekedy deti skvele spolupracujú už pri druhom ošetrení a zároveň sledujú rozprávku. Rodičia potom odchádzajú milo prekvapení svojimi vlastnými deťmi,“ opisuje prax zubná lekárka.