Sú malé, sú nepríjemné a rady sa vracajú. Reč je o všiach, drobných parazitoch, ktoré však dokážu narobiť poriadnu neplechu. Netreba však hneď utekať za pediatrom, ten vám proti nim nedá žiadnu špeciálnu vodičku či zázračnú tabletku. Skúste si najskôr poradiť sami.

Odkiaľ sa berú?

Pre mnohých rodičov je frustrujúce, ak ich dieťa zo školy či škôlky domov prinesie vši, najmä kvôli tomu, že majú pocit zlyhania. O všiach sa totiž toho narozpráva kadečo, najčastejšie však, že za ich výskyt môže zanedbaná hygiena a špina v domácnosti. Nečudo, že sa potom hanbíte priznať sa v škole alebo svojim známym. Ostych a výčitky svedomia však nie sú na mieste, výskyt vší v detských kolektívoch je bežnou vecou a je len málo tých, ktorí sa vo svojom živote s týmto problémom nestretnú. Všiam navyše viac vyhovujú čisté vlasy, po ktorých sa im ľahko šplhá a premiestňuje.

Pedikulóza alebo zavšivenie je druhou najfrekventovanejšou detskou „chorobou“ hneď po nachladení. Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 3-14 rokov a neoficiálne štatistiky hovoria, že dievčatá postihuje až 4-krát častejšie ako chlapcov. Jedna samička, ktorá sa dožíva 3-5 týždňov, dokáže naklásť až 150 vajíčok. Je dôležité poznamenať, že vši neprenášajú žiadne nebezpečné ochorenia, jediným problémom u nich je neuveriteľná schopnosť rozšíriť sa na mnohých ľudí a tiež v istej miere hrozí aj vznik infekcie, ktorá je však len dôsledkom nadmerného škriabania sa vo vlasoch.