Malé vydutie v pupku, slabine či kdekoľvek na bruchu sa môže zdať na prvý pohľad neškodné, v skutočnosti je však nebezpečné. O príčinách vzniku a liečbe pruhu u detí sme sa rozprávali so skúseným chirurgom s viac než 20-ročnou praxou, MUDr. Júliusom Muranským, MPH. z Kliniky jednodňovej chirurgie REVIVE v Bratislave.

Čo je pruh a aké sú jeho príznaky?

Hernia, brušná prietrž alebo ľudovo povedané pruh je vyklenutie pobrušnice cez brušnú stenu. Pobrušnica je tenká blana, ktorá pokrýva povrch našich orgánov v brušnej dutine a zároveň ju vystiela z vnútornej strany. Pri jej oslabení môže vzniknúť vako- vité vydutie, do ktorého sa môže presunúť časť brušných orgánov. Väčšina mamičiek si myslí, že pruh je pre dieťatko bolestivý. V skutočnosti však vôbec nemusí bolieť. Na začiatku vidíme len vyklenutie – hladký ohraničený útvar, ktorý sa môže, ale nemusí dať zatlačiť späť. Keď už dochádza k priškripnutiu a zápalu, vtedy vzniká aj bolesť.

Prečo a na akých miestach sa pruh vyskytuje?

Pruh u detí vzniká na vrodenom podklade, čo však neznamená, že je dedičný. Vo svojej praxi sa najčastejšie stretávam s pruhom v oblasti slabín alebo pupka. Slabinová prietrž sa vyskytuje prevažne u chlapcov a súvisí so zostupom semenníkov do mieška už počas vnútromaternicového vývoja. Semenníky sa totiž vyvíjajú v brušnej dutine a až okolo 7. mesiaca zostupujú dole. Uvedená oblasť je tak oslabená a riziko vzniku pruhu je vyššie. Rovnako aj vznik pupočnej her- nie súvisí s vývojom bábätka v maternici. Ak sa otvor, kade prúdia živiny cez cievy k plodu, neuzavrie po pôrode úplne, dané miesto má nižšiu odolnosť a je náchylnejšie ku vzniku pruhu.