Dnešná generácia mariek a dcér si je dnes omnoho bližšia, ako si kedy boli predchádzajúce generácie. Tridsaťšesťročná matka a jej osemnásťročná dcéra sa dnes môžu deliť nielen o čiastočne spoločný šatník a kolieskové korčule, ale aj o svoje sexuálne tajomstvá alebo zmätky vo vzťahu. Podľa nedávno urobeného výskumu v Amerike ráta 71 % žien medzi 21 a 54 rokmi svoju matku medzi svoje najlepšie kamarátky. Aj napriek všetkému však podľa odborníkov také priateľstvo prináša skôr viac nástrah než úžitku. Prečo?

Doba sa mení, generačné priepasti sa vytrácajú a doba, kedy deti svojim rodičom vykali a každú nedeľu sedeli s vymydlenými ušami pri nedeľnom obede, zaváňa pravekom. Ešte nikdy v histórii si dospievajúce deti a rodičia neboli bližšie. Dcéry so svojimi matkami chodia shoppingovať, komentujú si svoje statusy na Facebooku a sprisahanecky rozoberajú vyrysované svaly mladíkov na filmových plagátoch. Na prvý pohľad na tom nemôžete nájsť žiadnu chybu.

Je predsa dobré mať vďaka Facebooku prehľad o tom, s kým sa moje dieťa kamaráti, a zároveň mu byť tak blízko, aby ma rešpektovalo ako parťáka a nemalo dôvod mi vytýkať, že nič nechápem, keď ani neviem, kto je Robert Pattinson. A čo môže byť lepšie v dnešnom neistom svete, ako keď dá dcéra prednosť tomu stráviť sobotný večer so svojou mamou, ako by sa potulovala po diskotékach s bohviekým? Aj napriek všetkým týmto svetlým vyhliadkam sa však odborníci zhodujú v tom, že prílišné kamarátstvo vo vzťahu matky a dcéry môže prekvapivo napáchať viac škody než úžitku.

Kamarátka nezakazuje

Tým prvým zádrhom je ženský mozog, ktorý ovládajú predovšetkým emócie. Každé priateľstvo žien v akomkoľvek veku je vždy zložitý kokteil vzťahov a emócií. To, čo jeden deň vyzerá ako nezničiteľná pevnosť, na druhý deň sa môže premeniť na pustú púšť, aby sa to tretí deň zmenilo na romantický zámok. U matky a dcéry sa k zložitým ženským emóciám ešte navyše pridáva jedinečný vzťah, ktorý sa považuje za vôbec najpevnejšie puto. Matka je a vždy bude tá prvá starostlivá a teda hlavná persóna, od ktorej sa nikdy nie je možné celkom odpútať a od ktorej sa budú vyvíjať nasledujúce vzťahy jej dcéry. A práve to ju bude vždy  zároveň zásadne odlišovať od roly najlepšej kamarátky. Základným predpokladom dobrého priateľstva je, že obe kamarátky sú si rovné a obe v tom „idú spolu“. 

„Vo vzťahu matky a dcéry by si však matka mala niektoré veci nechávať pre seba a nemala by zaťažovať dieťa svojimi problémami, ten vzťah má jednoducho inú kvalitu a iné parametre,“ vysvetľuje PhDr. Kateřina Figallová z psychoterapeutického centra Anděl. To, čo ich odlišuje od bežného priateľstva, je nutná hierarchia, ktorá je potrebná preto, aby dcéra neskôr dokázala viesť svoj vlastný život. „Matka má dieťaťu ukazovať, ako sa s čím vyrovnávať, učiť ho a byť ďalej vo svojom poznaní a skúsenostiach. Mama nie je len kamarátka, ale hlavne rodič. Môže dcére niečo zakázať, to kamarátka napríklad nemôže,“ dodáva Kateřina Figallová.