Máte pocit, vás vaše dieťa nepočúva a nerešpektuje takmer nonstop a na druhej strane vašu polovičku poslúchne na prvé slovo? Čo robíte zle? Nuž, v mnohých rodinách sa stáva, že deti poslúchnu skôr jedného rodiča a my sme sa pozreli na to, prečo to tak je. Pokiaľ je to tak aj u vás, pravdepodobne za do môže jeden z týchto dôvodov.

Podobná povaha

Povaha dieťaťa sa takmer v žiadnom prípade nededí na polovicu. Vždy je dieťa povahovo buď viac podobné mame alebo otcovi. A práve to môže byť jeden z dôvodov, prečo rešpektuje len jedného rodiča. Ak má totiž podobnú povahu či temperament robí veci podobne ako jeden z rodičov a ten pre neho potom pochopiteľne predstavuje väčšiu autoritu. Snažte sa preto pochopiť povahu svojho dieťaťa. Pomôže vám to lepšie porozumieť jeho správaniu, ako aj zlepšiť poslušnosť či rešpekt voči vám.

Pohlavie

Nielen povaha môže mať vplyv na to, že dieťa rešpektuje zväčša len jedného z rodičov. V tomto prípade hrá významnú úlohu aj pohlavie, čo je zrejme najprirodzenejšie. Dievčatá majú totiž väčšiu tendenciu poslúchať mamu, kým chlapci za svoju najvyššiu autoritu považujú otca. To je nepísané pravidlo. Mali by ste si ho zapamätať, pretože aspoň budete vedieť, ktorý z vás sa má pri neposlušnosti dieťaťa ujať problému.

Iné pravidlá

Deti pravidlá potrebujú. No pokiaľ chce každý rodič od dieťaťa niečo iné, nemusí to byť šťastným riešením. Okrem toho, že je dieťa zmätené, môže sa uchýliť k tomu, že si jedny pravidlá (samozrejme, že tie jednoduchšie) vyberie a zvyšné nebude rešpektovať. Ak mu napríklad mama zakáže jesť namiesto večere sladkosti a otec mu predsa (aspoň) jednu dovolí, je jasné, ktorý rodič sa pre neho stane obľúbenejším a ktorého bude rešpektovať. Ak však chcete, aby dieťa poslúchalo oboch, musíte byť vo všetkých pravidlách jednotní.