Reakcie na požitie určitej potraviny sú veľmi často spôsobené jej netoleranciou a nie potravinovou alergiou, ako si mnohí rodičia myslia. Jedna hnačka alebo vyrážka ešte nemusí znamenať, že je vaše dieťa alergické. Zvyčajne ide o falošnú alergiu alebo intoleranciu. Alebo jedlo len jednoducho nesadlo a to sa stáva aj dospelým. Následné opatrenie vrátane prípadnej diéty sú však v prípade alergie alebo falošnej alergie úplne odlišné.

Pre svoje dieťa chce každá matka to najlepšie a strach, ktorý prežíva o jeho zdravia jej niekedy pripraví poriadne desivé chvíle. Matky preto niekedy panikária aj pri alergickej reakcií dieťatka. Tá však vždy nemusí znamenať, že má naozaj alergiu.

Netolerancia nie je alergia

Reakcie na požitie určitej potraviny sú veľmi často spôsobené jej netoleranciou a nie potravinovou alergiou, ako si mnohí rodičia myslia. Jedna hnačka alebo vyrážka ešte nemusí znamenať, že je vaše dieťa alergické. Zvyčajne ide o falošnú alergiu alebo intoleranciu. Alebo jedlo len jednoducho nesadlo a to sa stáva aj dospelým. Následné opatrenie vrátane prípadnej diéty sú však v prípade alergie alebo falošnej alergie úplne odlišné. V prípade pravej alergie vyvolá kontakt alergénu s bunkami alergické príznaky, ku ktorým patrí kýchanie, astmatický záchvat, nevoľnosť, zvracanie, ekzém a podobne. Látka, ktorá tieto príznaky vyvoláva, sa nazýva histamín. Niektoré potraviny obsahujú histamín vo väčšej miere než iné a môžu sa priamo uvoľňovať, alebo dokonca produkovať.

Ak budeme teda konzumovať potraviny, ktoré majú veľa histamínu, môžeme mať rovnaké reakcie ako v prípade alergie. Pritom ale nepôjde o alergiu, len sme proste citlivejší. A ako spoznáte, že trpíte falošnou alergiou? Ak zjete nejaké veľké množstvo potravín bohatých na histamín a osypete sa – patrí tam napríklad čokoláda, syry, orechy, ryby, paradajky, jahody a podobne. Nemusíte teda okamžite zmeniť jedálniček, stačí keď upravíte „dávkovanie“ – a nedáte si paradajky tri, ale iba jednu.