Ktorý muž by nechcel byť pre svoje deti dobrým otcom? Čo však znamená byť dostatočne “dobrým” otcom? V prvom rade by ste si mali uvedomiť, že na to nemusíte ovládať žiadne špeciálne zručnosti, práve naopak. V očiach dieťaťa sa skvelým otcom stanete najmä vďaka na prvý pohľad “obyčajným” veciam. Ktoré z nich sú tie najdôležitejšie?

Povzbudzujte

Otcovia patria k mužským vzorom, ktoré v deťoch prirodzene vzbudzujú autoritu a preto od nich očakávajú vo väčšej miere kritiku. Toto detské zmýšľanie by ste ako oteckovia mali zmeniť. Ako? Jednoducho svoje dieťa nehodnoťte, ale naopak, chváľte a povzbudzujte. Je jedno, či dokáže poskladať lego alebo dostane dobre známku v kole. A aj keď sa mu niečo nepodarí, rozhodne ho nekritizujte. Namiesto toho sa mu snažte pomôcť svoj neúspech napraviť a naučte ho, že je dôležité poučiť sa z vlastných chýb.

Dieťa vnímajte rovnocenne

Keďže ste hlavou rodiny, je dôležité udržiavať si rešpekt, no na druhej strane sa nevyplatí uplatňovať si autoritu len preto, že ste silnejší či vyšší ako vaše dieťa. Skôr skúste svojho potomka vnímať ako rovnocenného člena rodiny, nie ako najmenší článok rodiny, ktorý nemá v podstate na nič právo. Snažte sa mu dať pocítiť, že je takisto dôležitou súčasťou vašej spoločnej rodiny a jeho názor si zakaždým radi vypočujete.

Nevnucujte mu vaše predstavy o jeho živote

Rodičia majú často tendenciu “riadiť” životy svojich detí. Kvôlli tomu sa stáva, že prostredníctvom detí sa tak snažia naplniť si svoje sny z detstva, no nepozerajú sa na druhú stranu mince. Dieťa totiž môžu nútiť do niečoho, čo samo prirodzene nechce. Ak teda chcete byť pre dieťa skutočne skvelým otcom, nerobte to. Je totiž oveľa vyššia pravdepodobnosť, že k vám dieťa k vám bude vzhliadať práve vtedy, ak ho budete podporovať v jeho snoch, ako keď mu budete vnucovať vlastné.

Dodržiavajte sľuby

Slovo robí chlapa. Presne to by ste mali učiť svoje deti už odmala a najlepšie na svojom vlastnom príklade. Ak teda dieťaťu niečo sľúbite, dodržte to za každých okolností, aby ste mu dali najavo, že ste neoblomným mužom slova, ale aj činu. Keď svojej ratolesti sľúbite, že vezmete do kina, aj napriek tomu, že v práci nestíhate, snažte sa to dodržať a uvidíte, že deti vás budú milovať. Okrem toho, že pre nich budete príkladom, naučíte ich aj stáť si za slovom v každej situácii.