Byť matkou a manželkou v jednej osobe je občas skutočne náročnou úlohou, ktorá sa podpisuje najmä na unavených, vystresovaných, ale za to obdivuhodných ženách. Kde hľadať príčinu? Odpoveď je jednoduchá - za dverami svojej domácnosti. Unikátny prieskum americkej spoločnosti totiž zisťoval, kto stresuje ženy viac – manžel alebo deti? Čo myslíte?

Pracujúce mamičky tento scénar veľmi dobre poznajú. Z pracovnej “šichty” bežia domov, kde ich ako inak, čaká tá druhá. Varenie, upratovanie, učenie s deťmi a občas sa do cesty pripletú aj úplne nečakané plány či povinnosti. Niet divu, že matky sú pod veľkým tlakom a večer si ľahajú do postele už aj bez jedinej kvapky energie.

Niet pochýb o tom, že mamy sú tými najsilnejšími a najobetavejšími osobami. Lenže byť vynikajúcou manželkou, matkou, šéfkou, učiteľkou, upratovačkou, kuchárkou a kto vie ešte čo iné, si občas vyberie svoju daň. Všetky tieto roly sa totiž dokonale nedajú zladiť, výsledkom čoho sú často krát vystresované ženy - matky. Čo s tým?

Manžel vs. deti

Nedávny americký prieskum uskutočnený spoločnosťou Today odhalil viac, ako si možno všetky matky mysleli. Do prieskumu sa zapojilo až 7-tisíc mamičiek a väčšina z nich priznala, že manželstvo im spôsobuje viac stresu a je pre nich omnoho náročnejšie ako materstvo. Čo z toho vyplýva? Jednoducho byť dobrou matkou nie je až také náročné, ako byť dobrou manželkou - pretože muži stresujú svoje ženy viac, ako ich vlastné deti!

V dotazníku na stupnici od 1 do 10 označila väčšina žien vyššie číslo, a tak sa priemerná hodnota stresu vyšplhala až na 8,5. Takto podvedome vidia matky stres spôsobený ich manželom. Okrem toho, až 46 % z nich odborníkom reálne potvrdili, že manželia im spôsobujú viac stresu ako ich deti.

Čo spôsobuje mamám najväčší stres?

Kde hľadať príčinu týchto vystresovaných žien, matiek a manželiek? Odpoveď nemusíme hľadať ďaleko. Prieskum aj v tomto smere priniesol prekvapivé, no na druhej strane dosť smutné výsledky.