Masírovanie, hladkanie a šteklenie vášho bábätka je rozkoš nie len pre neho, ale aj pre vás. Viete však, že celé to môže mať aj pozitívny dopad na jeho zdravie a rozvíjanie schopností? Nasledujúce riadky vás naučia, ako na to.

Pravidelnou a správne vedenou masážou viete posilniť napríklad aj imunitný systém vášho dieťatka. Taktiež ho môžete odnaučiť plakať a naučíte ho vyjadrovať sa iným spôsobom. V neposlednom rade sa upevní puto medzi vami a ním. 

Čo všetko potrebujete

Ešte kým začnete, mali by ste si nachystať potrebné veci. Potrebný bude detský olejček v bio kvalite bez chemických konzervačných látok, mäkká podložka a dva ručníky alebo hrejivé osušky, aby drobec neprechladol (hlavne ak robíte masáž počas zimných mesiacov). 

Dieťatko následne položte na ručník, ktorý dáte na mäkkú podložku. Ak je dieťa po kúpeli, treba ho starostlivo utrieť. Pred masážou si zahrajte ruky, naneste si na ne masážny olej alebo krém a môžete ísť smelo na vec. 

Hlavička a tvár

Pri týchto miestach treba mať extrémnu opatrnosť. Použite len končeky prstov, netlačte. Začnite u očnej a nadočnicovej línie. Pomaly ju obkrúžte a pohyby vašich rúk smerujte k vrcholu temena. Nikdy nie smerom k brušku. Pokračujte prechodom cez líca, koreň nošteka, nevynechajte ani ušká a prstom obkrúžte aj ústa. Takto sa postupne prepracujte až k ramenám, avšak vždy pohyby smerujte hore k hlave a nie k dolným končatinám.

Ramená a paže 

Na začiatok to skúste jemným hladením na pleciach a postupnými krúživými pohybmi zapojte aj paže. Potom uchopte ruku dieťatka v zápästí tak, že ju budete držať medzi palcom a ukazováčikom a skúste zísť prstami od zápästia smerom k detskému ramenu. Pozor si dávajte v oblasti  kĺbov lakťa a samotného ramena.

Hrudník a bruško 

Prsty dajte do stredu detského hrudníka a obkreslite ho krúživými pohybmi. Kreslenie zakončíte prsom asi pod kľúčnymi kosťami. Potom sa presúvajte rovnakými pohybmi smerom k brušku až k pupčeku. Dajte si pozor na smer vášho pohybu. Vždy krúžte okolo pupčeka v smere hodinových ručičiek. Správne pohyby dokážu naštartovať, alebo upraviť funkciu tenkého a hrubého čreva a dokonca aj upraviť trávenie. 

Nohy a chodidlá 

Od stehennej kosti smerujte k chodidlám. Opačne by to bolo dieťatku nepríjemné. Zoberte nožičku medzi prsty a jemne poklopkávajte na stehno, až prídete k priehlavku. Ak by bábätko začalo plakať, znamená to, že masáž vykonávate bolestivo. 

Uchopte pätičky a jemne zatlačte nohy proti brušku, čo môžete zopakovať aj viackrát. Nožky striedavo, ale veľmi pomaly prepínajte a následne nechajte dieťatko, aby si ich dalo do takej polohy, aká mu je príjemná. Svaly na nožičkách posilňujte tak, že palcom budete stláčať vonkajšiu stranu lýtok. Týmto sa vám podarí zabrániť podtočenému malíčku, ktoré môže spôsobovať problémy, keď sa vaše dieťa bude učiť chodiť. Chodidlá môžete jemne štekliť a prepínať. Bábätko pritom necháte, aby zapojilo reflexy.