Slovo „alergia“ sa stalo súčasťou každodenného slovníka mnohých z nás. Týmto ochorením trpí na Slovensku  40 percent  ľudí, deti nevynímajúc. U dieťaťa, ktorého obaja rodičia trpia alergiou, je riziko vzniku tohto ochorenia až 60 percent. Život s alergiou je popretkávaný množstvom drobných, ale aj väčších ťažkostí a problémov. Medzi tie podstatné patrí zariaďovanie detskej izby a jej následné upratovanie. Ako by mala vyzerať detská izba malého alergika? 

Alergia naša každodenná

Alergické ochorenia sú momentálne jednou z najväčších epidémií v Európe. Viac ako 150-miliónov Európanov a až 2 milióny Slovákov trpí nejakou formou alergie.  Medzi jej najčastejšie formy patria alergie na peľ a prach. V tesnom závese je za nimi alergia na lieky. Každým rokom sa počet pacientov s alergickou nádchou zvyšuje o 15 000 ľudí. Na Slovensku sa alergické nádchy najčastejšie objavujú v mestách Košického a Bratislavského kraja. Ako aspoň zmierniť jej príznaky u vášho drobca?

Pozor na textílie

Pri zariaďovaní detskej izby musíte brať ohľad na vášho malého alergika. Textílie, ktoré nechýbajú v žiadnej domácnosti, sú veľkým pohlcovačom prachu. Prach je rajom pre roztoče, ktorých výlučky bývajú nepríjemným spúšťačom alergických reakcií. Veľa detí je dnes alergických práve na prach a roztoče, ktoré v ňom prebývajú. Roztočom sa darí najmä v kobercoch, záclonách, závesoch, vankúšoch a perinách.

(Ne)žiadúce závesy

Rodičia by si mali veľmi dobre premyslieť umiestnenie záclon alebo závesov do detskej izby. Na záclonách a závesoch sa okrem prachu a roztočov usadzujú pele, ktoré prenikajú dovnútra pri vetraní. Lepšou alternatívou sú žalúzie. V prípade, že nechcete záclony z detskej izby odstrániť úplne, perte ich aspoň raz za 2 mesiace na vyššej teplote, odporúča sa 60 stupňov. Ak si vyberiete žalúzie, nezabúdajte ich pravidelne utierať, aby sa na nich netvorila vrstva prachu.

Koberec verzus iný druh podlahovej krytiny

Túto dilemu zažívajú pri zariaďovaní detskej izby všetci rodičia. Obe možnosti majú svoje výhody aj nevýhody. Hoci koberce chránia deti pred prechladnutím od nôh, v prípade, že máte doma alergika, vyberte si radšej iný druh podlahovej krytiny. Koberce sú totiž živnou pôdou pre prach a roztoče, ktoré môžu spustiť nepríjemnú alergickú reakciu. Podlaha detskej izby musí byť komfortná, príjemne teplá a ľahko umývateľná. Dobrým variantom je mäkké linoleum alebo korok. Oba materiály sú ideálne pre malých lezcov a dobre poslúžia aj pri prvých krôčikoch vášho zlatíčka.