Nepočujete o nich takmer celý deň. Stačí im jedna lebo dve hračky, milujú knihy a tiché zázemie svojej izby. Veľa nehovoria, nemajú potrebu behať po vonku s ostatnými. Presne takí sú introverti z radov detí, ktorých chápe len málokto.

Prvé signály 

To, či je vaše dieťa extrovert, alebo introvert spoznáte už po prvých mesiacoch. Ako mamička introvertnosť z istej strany oceníte, keďže vaše dieťa bude skôr tiché, nechá vás vyspať sa, pravidelne bude papať a nebude sa dožadovať žiadnej extra pozornosti. 

Prvé problémy však môžu nastať, keď príde vek, kedy sa deti začnú zaujímať o iných ľudí i deti z okolia, no vaše dieťa ich ignoruje. Budete si klásť aj dostávať otázky, prečo sa nechce s nikým hrať a rozprávať. Vám by však vždy malo ísť prioritne o jeho šťastie. 

Domov, sladký domov

Pripravte sa, že nebude mať záujem pobehovať po vonku s kamarátmi. Jeho raj bude v súkromí. Najskôr vám nebude po príchode domov ani nadšene rozprávať ako bolo v škôlke, ale zavrie sa do izby, z ktorej vylezie až po chvíli. 

Odborníčky však vraví, že na tom nie je nič zlé. Dobre vychovávaný a plne akceptovaný samotár je skutočne šťastný a dokáže si zariadiť život po svojom. Hlavne naňho netlačte a už vôbec nie pred inými ľuďmi. Preto keď nebude vehementne vítať starú mamu, alebo neskákať od radosti z darčeka, nechajte ho. Je to tak v poriadku a aj keď to nedáva najavo, vo svojej hĺbke prežíva všetky veci dostatočne intenzívne. 

Reakcia okolia

Len málokedy sa stáva, aby bol človek terčom posmechu len preto, že je introvertom.  Navyše vďaka správnej výchove môže aj z neho vyrásť silný jedinec. Preto určite nemajte obavy ako sa presadí v práci, alebo ako si nájde životného partnera. 

Dokonca ho niektorí ľudia môžu za jeho tichosť obdivovať a aj zato, že si takýto ľudia idú vlastnou cestou a konajú tak, ako chcú. Ak by sa mu aj niekto smial, že je bokom a nemá kamarátov, pravdepodobne nebude reagovať a posmievač si potom radšej nájde iný terč. Pamätajte však, že osobnostne stabilní introverti nezvyknú mávať problémy v kolektíve zo strany samotného kolektívu. 

Zásahy rodičov