Doplnky stravy určené pre športovcov by sa v nej teda objaviť nemali a potrebné živiny by mali byť pokryté z celkovo pestrého a bohatého jedálneho lístka,“ upresňuje V. Martincová. „Dieťa sa rodí ako všežravec a v strave má mať zastúpené všetko, mäso, mlieko, pečivo, ovocie, zeleninu. Nie je žiaduce navyšovať vlákninu a preháňať to. Na príliš cereálne potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je žitný chlieb, nie je detský tráviaci trakt zariadený.“ Je to vlastne jednoduché: raňajky, desiata, obed, olovrant a večera, teda päťkrát denne kvalitné a pestré jedlo s dostatočným pitným režimom.

Na štart, pripraviť – raňajky!

O tom, že sú raňajky dôležité, už dlho nikto nepochybuje. Podľa Veroniky Martincovej sa v tomto ohľade za posledných pár rokov mnohé zmenilo a všeobecne už raňajkujeme celkom zodpovedne. Už stačí len vypilovať, čo dáme sebe i deťom športovcom na tanier.

„Pre športovcov sú raňajky o to dôležitejšie, pretože ich počas dňa čaká tréning, a ráno tak musí telo dostať zásobu cukru, ktorú zakrátko použije. Deti obvykle raňajkujú natreté pečivo alebo cereálie, ale tu upozorňujem na jednu vec: obsah mnohých škatúľ s guľôčkami a lupienkami býva presladený. Ideálnou rannou stravou je cereálna kaša. Neobsahuje príliš mnoho vlákniny a nie je prehnane sladká,“ dodáva špecialistka. Nič však nepokazíte ani rožkom s maslom, akokoľvek je to „obyčajné“. Nezabudnite na kvalitnú desiatu do školy a dbajte na pestrosť predovšetkým pri ovocí a zelenine.

Odpoludnie so sušienkou?

Nekvalitný obed navyše zaručí veľký odpoludňajší hlad. „Pokiaľ vieme, že dieťa dojedlo obed a z domu má na odpoludnie pripravenú napríklad žemľu s tvarohovou alebo vajíčkovou nátierkou, je takmer isté, že to eliminuje chute na nezdravé sladké veci. Pred samotnou fyzickou aktivitou je ideálne zjesť napríklad pomaranč, jablko alebo hrušku,“ doplňuje V. Martincová.

Podobne ako olovrant sa často odbije i večera. Najrýchlejším riešením je „rožok s...“ alebo dovezená pizza. Výživová špecialistka ale jednoznačne odporúča: Radšej berte jedlo zo školskej jedálne i na večeru alebo varte na niekoľko dní. Všetko je lepšie ako „rýchlovky“.

Na večeru sú vhodné zeleninové polievky, vývary alebo vaječná omeleta. Na rýchlejšiu regeneráciu svalovej hmoty po športe sa deťom odporúča aj druhá večera vo forme mliečneho výrobku. Nezabúdajte ani na čas k regenerácii detského organizmu, to má vplyv na športové výkony i na všetko ostatné. 

Foto: Shutterstock