Máte doma prváčika? Ak áno, zaiste nám dáte za pravdu, že domáce úlohy pre čerstvých školákov sú v mnohých veciach iné. Je preto dôležité u dieťaťa vybudovať správne študijné návyky a učenie bude postupom času jednoduchšie. Čo by ste pre to mali dodržať?

Školský rok sa už pomaly nabral tempo a aj prváčikov už čakajú prvé školské úlohy. Ako dieťaťu pomôcť a motivovať ho k učeniu už od prvej triedy? Skúste tieto rady.

Domáce úlohy by nemali zabrať veľa času

Nie všetky domáce úlohy zaberú skutočne len pár minút, no u tých prváckych by tomu tak malo byť. Ideálna doba písania domácich úloh vo veku 6 až 7 rokov by mala byť maximálne 20 minút. To je čas, počas ktorého sa dieťa vie sústrediť a venovať čisto školských veciam. Potom je jeho pozornosť už obmedzená. K tomu môže dôjsť aj po kratšom čase, no niet sa čo čudovať. Prváčikovia sú ešte veľmi hravé deti a nedokážu sa na jednu činnosť (a dokonca ani nie hru) sústrediť príliš dlho. Domáca úloha napríklad z písania by mala byť preto len na pár riadkov, maximálne štyri.

Pozorujte, ako dieťa píše

Pri písaní domácich úloh v pravom slova zmysle ešte chvíľu zostaneme. Prvé písanie je pre prvákov niečo nové a preto je dôležité vybudovať a dodržiavať správne písacie návyky. Je dôležité, aby dieťa správne držalo pero či ceruzku, písalo na riadok a aby sa podľa možností čo najviac snažilo. Samozrejme, že krasopis od prváka očakávať nemôžete, no napriek tomu ho motivujte k tomu, aby sa snažilo písať čo najlepšie, ako vie. Takisto sledujte, ako uchopuje písacie potreby a ich nevhodné držanie napravte.

Pred samotným písaním úloh môžete s dieťaťom dokonca vyskúšať uvoľňovanie cviky na posilnenie a stabilitu ruky. Počas cvičenia sa ruka uvoľní a to pomôže predísť tomu, aby dieťa netlačilo na papier či nepísalo príliš kŕčovito.

Nepíšte úlohy na “nečisto”

Je pochopiteľné, ak ako rodičia chcete, aby si dieťa domácu úlohu, ktorú odovzdá najskôr natrénovalo na nečisto. Veď je to predsa aj vašou vizitkou a preto dbáte na to, aby bola napísané úhľadne. To je síce zrozumiteľný postoj, no vo svojej podstate aj kontraproduktívny. Dieťa v 6 až 7 rokoch totiž ešte nemá dokonale vyvinutú jemnú motoriku, preto sa jeho ruka rýchlo unaví. Dôsledkom toho preto môže byť aj situácia, že domácu úlohu napíše ešte horšie ako na nečisto. V tomto prípade je lepšie použiť uvoľnovacie cviky na rúčku a domácu úlohu napísať hneď.