Beriete svoje dieťatko aj pri tom najmenšom zamrnkaní do náruče a čičíkate ho? Potom ste úplne normálna mama. Čičíkať a milovať totiž neznamená rozmaznať. Kde je teda rozdiel?

Čo je rozmaznanosť?

Začína sa vtedy, keď dieťa manipuluje s rodičmi a presadzuje si svoje bez ohľadu na následky. To však malé dojča nevie, takže skutočný problém sa začína až v čase, keď dochádza k rozvoju reči. Najsilnejšie býva zjavná v predškolskom veku a potom v puberte. Vaša ratolesť potrebuje hranice, ale aj dostatok lásky. Pocit, že je stále milované, i keď hneď nepovolíte, ktoré nemajú žiadnu disciplínu a vždy si presadia svoje.

Materinská láska

Nie je to to isté ako „opičia“ láska. Tá zbavuje dieťa slobody, pretože je prehnaná a, bohužiaľ, dokáže ho poznamenať na celý život. Rodič sa v takom prípade upne na svojho potomka a vidí v ňom jediný zmysel svojho života. Žiaľ, takto vychovávaný jedinec je rozmaznaný, v dospelosti nie je schopný samostatnosti a nie je pripravený na život. Takto by ste svoje ratolesti nemali vychovávať. Malé dojča vás však skutočne potrebuje, bez vás by nemohlo prežiť. Mamičky sú prísnejšie i menej prísne. Vo svojej výchove sa snažte predovšetkým o dôslednosť, opak dieťa mätie – aj také malé. Dojča potrebuje poriadok, pravidelnosť a predovšetkým vašu lásku. Prejavujte mu ju, buďte však zásadová a snažte sa dávať ju najavo nielen slovami, ale aj skutkami. Pamätajte si, že deti mladšie ako dvojročné ešte nedokážu rozpoznať rozdiel medzi správnym a zlým, dobrým a nepekným správaním.

Môžu však pochopiť, že od jednej veci sa odvodí druhá. Chcete, aby išlo spať? Uložte ho a odíďte. Nepoužívajte prsník ako utišujúci prostriedok. Nedá sa povedať, že by ste tým dieťa rozmaznali, ale naučíte ho, že prsník rovná sa spánok. Pokiaľ bude trvať na niečom, čo ho naučíte očakávať, neznamená to, že je tvrdohlavé alebo rozmaznané. Nikdy ho tiež nenúťte robiť niečo podľa vašich predstáv, podryjete tak jeho sebadôveru. Zásady sú dobrá vec, ale niekedy je lepšie nechať niektoré tak. Zaspáva vaše bábätko lepšie s cumlíkom? Nechajte ho na pokoji a neberte mu ho drasticky z pusy. Cumlík je síce zlozvyk, ale nevedie k rozmaznanosti.