Budujte sebalásku

Dôležitým krokom k zdravému sebavedomie je vybudovať si sebalásku voči sebe samému. V praxi to znamená prijať seba samého ako osobu so svojimi dobrými, ale aj zlými vlastnosťami a jednoducho - mať sa rád. Je dôležité, aby ste takýmito ľuďmi - a rodičmi boli. A to by ste mali naučiť aj svoje deti. A hoci sa im (občas) nedarí, či sa im na sebe niečo nepáči, nech sa jednoducho majú rady. Také, aké sú.

Oceňte snahu

Každý rodič by chcel mať doma dokonalé dieťa, ktorému všetko ide a vo všetkom sa mu darí. No predsa každý vyniká v niečom inom, a preto ani vaše dieťa nemusí byť dobré v úplne všetkom. Naučte sa preto oceňovať jeho snahu a nepozerať len na výsledky. Pochváľte ho aj keď nevyhrá, niečo sa mu nepodarí, ale veľmi sa snaží. Snaha je často omnoho dôležitejšia pre to, aby ste si vy aj vaše dieťa uvedomilo, že len neustálou snahou môže dosiahnuť skvelé výsledky.

Dôverujte mu

Všetci dobre vieme, že deťom je častokrát náročné dôverať a to najmä preto - že sú ešte deťmi. No napriek tomu by ste to mali skúsiť, aspoň v maličkostiach. Netvrdíme, že ich máte nechať rozhodovať o dôležitých veciach, ale skúste im trebárs dôverovať vo veciach, ktoré sú pre ne dôležité. Napríklad dieťa nechajte upratať izbu, namaľovať plot alebo jednoducho zostať u kamaráta aj cez noc. Keď dieťaťu dáte takúto dôležitú úlohu, hneď vie, že mu veríte a to mu môže veľmi pomôcť. A hoci sú to oproti “dospeláckym” veciam maličkosti, ak im začnete dôverovať už v detstve, podporíte tak vašu vzájomnú dôveru voči dieťaťu, ale aj voči sebe samému.

Foto: Shutterstock