Dnešné mamičky to nemajú jednoduché. Z každej strany sa nich sypú rady, odporúčania či pripomienky k tomu, čo majú a čo nemajú robiť, prečo dieťaťu nedávať cumlík, prečo (ne)dojčiť desaťkrát za deň.. Ako sa má mamička vyznať v tom, čo teda robiť alebo nie a čo (ne)správne pre ňu či dieťaťko? Na najčastejšie materské dilemy odpovedá psychologička.

Odborné rady na najčastejšie otázky mamičiek poskytla psychologička Zuzana Zimová, ktorá posyktuje poradenstvo ohľadom výchovy detí a vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Aké sú jej rady?

Neverte všetkému, čo sa píše na internete

Na internete sa dnes už dočítate všeličo, všetkému by ste však veriť nemali. Aj keď skúsenosti iných mamičiek vám môžu byť nápomocné, je vhodnejšie veriť radám, ktoré sú odborne potvrdené alebo radami priamo od odborníkov. Podľa psychologičky je dôležité, aby ste informácie triedili. „Keď si niečo prečítam, musím si to vedieť overiť aj u skutočnej mamy. Každá doba má jednoducho svoje za a proti. Je pravda, že dnes majú mamy šancu byť neisté, no kedysi boli zase uzavreté v rigidnom prístupe – ,takto to funguje a hotovoʻ. Nové prístupy do starostlivosti o dieťa neprichádzali.“

Všetko nefunguje podľa tabuliek

Čím skôr si to uvedomíte, tým lepšie. Hoci si v tehotenstve prečítate kopu kníh a príručiek o materstve, verte, že možno ani zlomok z toho v praxi tak fungovať nebude. Vy ani dieťatko totiž nefungujete podľa striktných tabuliek, pretože každý organizmus je iný. Mnoho mamičiek tak trápi problém s uspávaním dieťatka, kolikami či dojčením. „Vždy budú prípady, keď veci jednoducho nebudú fungovať podľa príručiek. Sú aj matky, ktoré nikdy nemohli dojčiť, lebo sa im netvorilo mlieko. Nebolo by dobré, keby trpeli pocitom viny, že svojmu dieťaťu nevedia dať to, čo by mali,“ vysvetľuje odborníčka.