Je nepopierateľné, že materské mlieko ako aj jeho funkcia je priam neuveriteľná. Avšak ak ste ho doteraz považovali len za „nápoj“ slúžiaci pre nakŕmenie dieťatka, žili ste tak trošku v omyle. O materskom mlieku sa totiž na základe výskumov zistilo, že má niekoľko doslova zázračných vlastností.  

Materské mlieko je unikátna tekutina, ktorá na svete nemá konkurenciu. Fakt, že dieťatko prijíma v prvých mesiacoch života len materské mlieko a napriek tomu si tým dokáže posilniť kosti, zúbky, rozvíjať mozog a v podstate celkový rast, je takmer neuveriteľný. „Je fascinujúce, že ľudské telo dokáže poskytnúť dieťaťu takú nenahraditeľnú tekutinu. A to je len ďalší dôkaz o tom, ako sa ľudské telo dokáže intuitívne postarať o dieťa.“ hovorí Diana Spalding, materská editorka a certifikovaná pôrodná asistentka. Materské mlieko má pre dieťa skutočne viacero veľmi prospešných funkcií. Ktoré to sú?

Líši sa v závislosti od pohlavia dieťaťa

Štúdie preukázali, že produkované materské mlieko sa významne líši v závislosti od pohlavia. Jednoduchšie povedané, ak ste čakali dievčatko, vaše telo vytváralo mlieko s nižším obsahom tukov a bielkovín. Naopak, pri tehotenstve s chlapčekom malo materské mlieko vyšší obsah bielkovín a tukov. Ako uviedla štúdia z roku 2012, rozdielnosť v zložení materského mlieka pravdepodobne súvisí s faktom, že chlapci pre svoj zdravý vývoj potrebujú podstatne väčšie množstvo stavebných látok, akými sú práve bielkoviny a tuky, ako dievčatá.

Tento fakt zrejme potvrdzuje predpoklad prispôsobenia kvality materského mlieka deťom v rôznych kultúrach. Ako uvádza štúdia v časopise Nature, chudobné matky v Keni produkovali tučnejšie a kvalitnejšie mlieko pre synov - čo viedlo vedcov k hypotéze, že dievčatá kvalitné mlieko v takej miere „nepotrebujú“ , pretože majú väčšiu šancu na zlepšenie profilu svojho dieťaťa prostredníctvom prospešných manželstiev.

Zloženie sa mení podľa veku dieťaťa

Asi každá mamička si počas dlhodobého dojčenia dieťatka všimne, že konzistencia materského mlieka sa mení. V prvých týždňoch, teda ihneď po narodení dieťatka je materské mlieko redšie. Je to kvôli tomu, že žalúdok novorodenca je logicky ešte veľmi malý a nedokáže dobre tráviť ťažko rozložiteľné  látky. S rastom dieťaťa rastie aj schopnosť lepšieho trávenia a materské mlieko sa oproti prvým týždňom zahustí. Dokonca podľa štúdie uverejnenej v časopise Pediatrics bol obsah tuku a energie v mlieku matiek, ktoré dojčia dlhšie ako jeden rok významne zvýšený ako tuk a energia v mlieku mladších dojčiat. S tým súvisí aj fakt, že telo matky dokáže „odhadnúť“ vek bábätka a tým aj meniť konzistenciu materského mlieka. Slúžia na to hormóny, ktoré v tele dokážu rozpoznať dĺžku doby od pôrodu. 

Pri chorobe dieťaťa sa prispôsobuje, aby poskytovalo silnejšie protilátky

Výskum ukazuje, že keď dojčené dieťa ochorie, v materskom mlieko rastie počet leukocytov, ktoré podporujú imunitu. Je teda zaujímavé premýšľať o teórii, ako telo matky "zistí", že je dieťa choré a potrebuje silnejšie protilátky. Aj keď sú tieto hypotézy obmedzené, mnoho vedcov sa zhoduje v názore, že kontakt prsnej bradavky matky so slinami dieťaťa môže pomôcť telu matky odhaliť, že dieťa potrebuje silnejšie protilátky a v dôsledku toho ich materské mlieko začne produkovať.

Dojčenie počas noci podporuje spánok dieťaťa

Dobrá správa pre každú mamičku, ktorá nedokáže dieťa ihneď po nočnom kŕmení uspať. Materské mlieko produkované za súmraku má vyššie hladiny spánok podporujúcich nukleotidov ako to produkované počas dňa. Toto zistenie viedlo vedcov k návrhu, aby mamičky odsávali mlieko produkované hlavne vo večerných hodinách, ak chcú aby dieťa hoci aj počas dňa rýchlejšie zaspalo.