Máte odrazu pocit, že už vás vôbec nič nebaví? Ste neustále podráždená, unavená a vôbec tak akosi presvedčená o tom, že váš život sa skončil? Zistite, či náhodou netrpíte syndrómom vyhorenia a nie ste na pokraji nervového zrútenia.

Ste vyhorená?

So syndrómom vyhorenia sa nestretávajú len manažéri a vorkoholici, ale vo veľkej miere práve rodičia – a predovšetkým matky – malých detí. Psychologička Ludmila Hanková potvrdzuje, že u žien na materskej a rodičovskej dovolenke sa často objavuje rad príznakov, ktoré sú pre syndróm vyhorenia typické: „Únava, podráždenosť, jednotvárnosť, pokles sebavedomia a depresívne stavy. Všeobecne platí, že týmito príznakmi bývajú ohrozenejšie ženy, ktoré všetku energiu venujú rodine a spokojnosti svojich blízkych, vlastné potreby však zanedbávajú,“ vraví odborníčka.

Fakt, že ste v službe 24 hodín denne, málo spíte, ste izolovaná od „normálnych“ ľudí a frustruje vás vlastný vzhľad či kondícia, prípadne ešte nepochopenie zo strany partnera, môže s vašou psychikou poriadne zamávať. Bez ohľadu na vek, vzdelanie, sociálny status či rodinné zázemie. „V počiatočnej fáze ide o stále sa prehlbujúcu vyčerpanosť danej matky. Napriek tomu, že najskôr sršala aktivitou, elánom a schádzala sa občas s ostatnými matkami,  či si zabezpečovala stráženie dieťaťa, aby mohla vykonávať záujmové aktivity, teraz si pripadá príliš unavená na to, aby sa venovala priateľom či koníčkom. Ubúda jej nielen energia, ale i duševné záujmy,“ opisuje počiatočnú fázu odborníčka.

Ďalšou fázou je podľa určitá ľahostajnosť a zníženie výkonnosti: „Žena sa sťahuje do ústrania, absentuje u nej chuť na spoločenský život a menej sa venuje starostlivosti o domácnosť. Okrem toho upadá aj jej záujem o starostlivosť o deti a výrazne obmedzuje svoje ďalšie aktivity, čo sa odráža na celkovej pohode rodiny a vedie to k deprimovanosti, keďže spočiatku bola svojou materskou úlohou priam nadšená, čo následne vedie k ďalšiemu prehĺbeniu jej ťažkostí, čím sa kruh uzatvára,“ vysvetľuje expertka. Ešte horšou správou je, že niektoré mamičky to nakoniec riešia alkoholom.  

Dôležitá je rola okolia

Dá sa nejakým spôsobom odhadnúť, či je určitý typ žien náchylnejší na vyhorenie než iný? Napríklad perfekcionistky? „Nie je to často skutočný perfekcionizmus, len snaha čo najviac uspokojiť potreby ostatných, teda detí, manžela a prípadne aj iných členov rodiny. V psychologickom žargóne tieto ženy nazývame ,pomáhačkami‘. Chcú byť dokonalými matkami a dať svojim deťom všetko, čo sa len dá. Odozva a ocenenie však neprichádzajú, preto vznikajú pocity márnosti – žena sa snaží, ale nikto to neocení,“ vysvetľuje psychologička.