Ešte pred sto rokmi vtedajšia praktická lekárka Anna Bayerová sex tehotným ženám dôrazne vyhovárala: „Telesným obcovaním škodí sa žene i decku, nie je možné, aby jemné ústrojenstvo decka nepociťovalo nepriaznivo každé podráždenie matky.“

Počatím došlo k naplneniu pohlavného pudu, a tak sa všetka energia mala naďalej venovať starostlivosti o dieťa. Tento postoj však vychádzal z praxe, kedy bola žena vysilená početnými pôrodmi, ťažkou prácou a v neposlednom rade aj nie príliš ohľaduplným zaobchádzaním zo strany manžela.

Ďalším dôvodom, prečo sa sex v tehotenstve ešte v priebehu minulého storočia zakazoval, bola domnienka, že by počas tehotenstva mohlo dôjsť k ďalšiemu oplodneniu a že dva ľudské zárodky v nerovnakom stupni vývoja by sa potom v materskom tele zle znášali. Také prípady však boli a sú veľmi vzácne, pretože v tehotenstve je ovulácia, ktorá by viedla k ďalšiemu oplodneniu, hormonálne potlačená.

Kedy je bezpečný

Dnes, ak ste zdravá a vaše tehotenstvo sa vyvíja normálne, vám gynekológ na otázku, či a ako často sa môžete milovať, spravidla odpovie, že záleží na vás a na partnerovi. Z lekárskeho hľadiska je možné sa milovať od počatia až do pôrodu dieťaťa.

Šetrnému sexu sa teda určite nevyhýbajte, len sa v prvom a poslednom trimestri odporúča, aby boli partneri maximálne opatrní a vyhýbali sa nevhodným polohám a sexuálnym experimentom. Jednako len by sa partneri tiež nemali zbytočne obávať, že sexuálny styk dieťaťu ublíži. Plod je dostatočne chránený plodovým vakom, plodovou vodou a svalmi maternice.

Počas celého tehotenstva je opatrnosť a zdržanlivosť namieste zvlášť v dňoch, kedy žena obvykle čakala menzes. Organizmus ženy je totiž natoľko prispôsobený menštruačnému cyklu, že v dobe, kedy by mal prísť menzes, je maternica mimoriadne citlivá na vonkajšie podnety. Keď sa však objavia akékoľvek problémy, napríklad keď začne budúca mamička krvácať alebo sa jej diagnostikuje riziko predčasného pôrodu, mala by sa sexu vyhnúť úplne.

Určitým rizikom sexu v tehotenstve sú aj infekcie mykotického pôvodu. Konečne, pokiaľ žena v priebehu tehotenstva zmenila sexuálneho partnera, môže hroziť aj riziko sexuálne prenášaných chorôb, ktoré by mohli ovplyvniť zdravý priebeh tehotenstva a pôrodu. V takom prípade sa pri sexuálnom styku odporúča používať kondóm.

Chcem ťa, chceš ma

Každá žena má v období tehotenstva inú chuť na sex. Veľa totiž záleží na tom, ako svoj stav vníma, či trpí nevoľnosťami a aká je unavená. A samozrejme, tiež na tom, aký má vzťah k sexu a k partnerovi vôbec. V prvých troch mesiacoch spravidla dochádza k znateľnému poklesu sexuálnej túžby. Súvisí to so spomínanými nevoľnosťami, ale aj s prirodzenými obavami.

U niektorých žien však vzniká zvýšená sexuálna túžba hneď na začiatku tehotenstva. „Chcela som sa milovať stále, až som si pripadala ako nejaká zvrhlíčka. To skôr môj muž, ktorého normálne nemusím prosiť, mal vtedy nejaký blok,“ spomína tridsaťtriročná Radka na prvé týždne svojho tehotenstva.