Už máte doma kočík, plienky, vaničku, prebaľovací pult, základné oblečenie? Tak potom sa ešte poobzerajte po spotrebičoch, ktoré vám uľahčia fungovanie s novorodencom. Najlepšie je vybaviť to ešte pred odchodom do pôrodnice, lebo po návrate s malým bábätkom sa už len tak ľahko nedostanete do obchodu. Šestonedelie je lepšie užiť si v pokoji, oddychovať a mojkať sa s novým členom rodiny. Pozreli sme sa na to, ktoré novodobé výdobytky techniky vám môžu v domácnosti pomôcť.

Monitor dychu

Nie je nič horšie, ako vystrašená maminka, ktorá sa deň-noc pozerá na svoje dieťatko, sleduje, či dýcha. Pokojný spánok vám zabezpečí vynález zvaný monitor dychu. Naše maminy ho síce doma nemali a prežili, ale prečo si neuľahčiť život, však? Ak ste sa už rozhodli pre monitor, poob- zerajte sa po certifikovaných zdravotníckych prístrojoch, ktoré sú bezpečné a nezlyhajú. Funguje to tak, že pri nádychu blikne na monitore kontrolka, ak sa dieťa nenadýchne 20 sekúnd alebo sa nadýchne menej ako osemkrát za minútu, zasvieti červená a spustí sa alarm. Poplach zmobilizuje rodičov, ale najmä zobudí dieťatko z hlbokého spánku a to síce pravdepodobne začne plakať, ale čo je dôležité, nadýchne sa. Monitor dychu je vlastne prevenciou pred syndrómom náhleho úmrtia dojčiat. Lekári ho odporúčajú najmä deťom s nízkou pôrodnou hmotnosťou, pri poruchách dýchania, ale aj pre absolútne zdravých novorodencov.

Detská pestúnka

Nie, netreba si hneď „zazmluvňovať“ pani na stráženie ani dojku, ako majú kráľovské deti. Detská pestúnka je dnes už bežným prístrojom, ktorý stráži deti. Buď má podobu vysielačky, ktorá vás upozorní, že sa dieťa zobudilo a plače, ale má aj monitor s ostrým nočným videním. Pestúnku odporúčame ustráchaným rodičom, ktorí chcú mať nonstop prehľad o svojom dieťatku. Ale aj tým, ktorí musia čo najskôr nabehnúť do pracov- ného kolotoča a spánok dieťatka využívajú práve na kontakt so zamestnaním. Vyberajte si pestúnku s nočným režimom, obojsmerným prenosom zvuku a dobíjaním cez USB. Sledujte aj dosah pestúnky, aby sa vám nestalo, že budete od dieťatka príliš ďaleko.