V dojčenskom období dieťaťa existuje niekoľko významých pohybových míľnikov, ktoré o zdravom vývoji napovedia veľa. Tie však si však musí "načasovať" dieťatko a nie je vhodné, ho do toho nútiť. Kedy je na nich teda vhodný čas? Radí Mgr. Blanka Kolářová Sudíková, odborníčka na psychomotorický vývoj detí.

„Pasenie koníčkov“

K nácviku zdvíhania hlavičky a vzpriamovania na ručičkách potrebuje mať dieťa pevný podklad, na mäkkej posteli a molitanových podložkách to ide veľmi ťažko (potom sa ručičkami nemôže pevne zaprieť, zapojí svaly okolo chrbtice a ide do záklonu).

Správne „pasenie koníčkov“ vyzerá tak, že sa dieťatko opiera o predlaktia, ale pozor, lakte nie sú pod telíčkom dieťaťa, smerujú viac dopredu, pred ramená. Zo začiatku pomáhajte a ručičky pridržujte.

Skoré pretočenie z bruška na chrbát

Veľmi sa neradujte, keď bábätko v polohe na brušku zakloní hlavičku a prepadne späť na chrbát. Toto nie je cielená schopnosť, ale naopak, prejav nestability. Dieťatko sa má naučiť najprv pretáčať z chrbátika na bruško (v 4. až 6. mesiaci) a až potom obrátene, a to celkom inou technikou ako teraz.