Už je to tu. Pôrodom sa začína nová etapa vášho života. Dieťatko po 9 mesiacoch konečne držíte v náručí, ste šťastím bez seba, no (zrejme) vás aj trápia obavy, ako to všetko zvládnete. Život s novorodencom môže priniesť prekvapujúce, ba až vystrašujúce okamihy, preto vám prinášame niekoľko rád, aby ste ostali pokojná.

Mäkká a pulzujúca hlavička

Áno, bábätká majú mäkkú hlavičku. Nie je to anomália, ale úplna ich súčasť. Tieto mäkké miesta na hlavičke novorodenca sa nazývajú aj fontanela, ktorá predstavuje akúsi ochrannú membránu medzi kosťami. Jej funkcia je prostá a mäkké časti tak umožňujú hlavičke jednoduchšie prejsť cez pôrodné cesty. Nemusíte sa však obávať, že by ste hlavičku dieťatku manipuláciu stlačili. Každopádne je dobré pristupovať k nemu s opatrnosťou, no nemusíte sa obávať. Fontanela dieťatku zmizne asi do 1 roka.

Podobne vás môže vystračiť mierne pulzujúce žilky, no nie je to nič strašné. Pulz len signalizuje normálnu cirkuláciu krvi. Takisto je v poriadku, ak žilky na hlavičke bábätku vidieť.

Krv v plienke

Krv v stolici zaručene zakaždým vystraší a pri bábätku obzvlášť. No v tomto prípade nie je dôvod na paniku. Nepochádza totiž z konečníka. Počas tehotenstva totiž na dieťa pôsobia hormóny, ako napríklad estrogén, ktorý môže stimulovať činnosť maternice bábätka a vyvolať tak malú periódu u čerstvého bábätka ženského pohlavia. Aj tento jav do niekoľkých dní prejde.

Priehlbinka v hrudníku

Možno si na telíčku vášho drobca všimnete akúsi priehlbinku v kosti. Nejde však o žiadnu anomáliu, ale o hrudnú kosť nad srdcom, ktorá je zložená z troch častí. Ako bude dieťatko postupne rásť, hrudné a brušné svaly kosť postupne vyrovnajú a priehlbinka zmizne.