Vždy je lepšie, ak deti školu majú rady. Na druhú stranu, spomeňte si vy na obdobie detstva a úprimne si odpovedzte, či sa vám do nej chcelo každý deň ísť. Opíšte veci, ktoré vám robili radosť a iné, ktoré vás hnevali. Ak chcete, aby vaše dieťa videlo na škole len pozitívne veci, uľahčite mu to.

Ako predísť problémom?

Základy pre postoj potomka ku škole sa formujú už v predškolskom veku podľa toho, čo počuje v škôlke a tiež podľa toho, ako o nej doma hovoríte. Keď mu vykladáte, aká sa mu začne v škole vojna, že sa bude už stále len učiť, nebude sa môcť toľko hrať a podobne, tak sa nemôžete čudovať, že sa do nej práve nehrnie. Naopak, keď mu vysvetlíte, že si v škole osvojí množstvo dôležitých znalostí a nájde si nových kamarátov, nebude mať pocit, že ho posielate na galeje.

Základným predpokladom bezproblémového priebehu je, samozrejme, tiež to, či posielate do školy dieťa zrelé, nezrelé alebo, naopak, „prezrelé“, ktoré malo správne nastúpiť už pred rokom a teraz je pred spolužiakmi výrazne vpredu a na vyučovaní sa nudí. Čo však robiť, aby všetko prebehlo čo najľahšie, keď už máte novopečeného prváčika? Sú nejaké faktory, ktoré sú dobre ovplyvniteľné, a potom tie ostatné, ktoré vy sami len tak nezmeníte. Pre hladký priebeh školského roku je každopádne vhodné, aby sa rodičia vopred dohodli na tom, ako všetko zorganizujú a zaviedli príslušný režim.

Pre deti je dôležitá pravidelnosť, školák by teda mal chodiť spať a vstávať v približne stále rovnakú hodinu, úlohy písať každý deň v rovnakom čase a mať jasne stanovené i ďalšie domáce povinnosti. Je samozrejmosťou, že je potrebné dbať na zdravú a pravidelnú stravu a pitný režim.

Ako na denný režim?

Predovšetkým ráno je dôležité, aby malo dieťa (a aj vy) pohodový deň. Nechajte teda na ráno len tie nevyhnutné veci a všetko ostatné si radšej nachystajte už večer. Budete tak mať viac času, nebude dôvod na zhon a pokojné posedenie pri raňajkách bude príjemným štartom pre všetkých. Porozprávajte sa s potomkom, čo ho v ten deň čaká, vypočujte jeho obavy i to, na čo sa, naopak, teší. Pre dieťa znamená prvá trieda predovšetkým celkom nové povinnosti a môže nejakú dobu trvať, kým si na ne zvykne.

Nečakajte, že bude domáce úlohy robiť s radosťou. Priznajte si, že vás by trochu monotematické písanie písmenka „a“ tiež nebavilo. Malý žiačik sa však musí zmieriť s tým, že v živote bude musieť robiť i veci, ktoré ho príliš netešia. Domáce úlohy by ste aspoň spočiatku mali vypracúvať spoločne s ním. Školák by určite mal mať svoj vlastný písací stôl a na prípravu do školy mu zaistite dostatočný pokoj. K úlohám by mal zasadnúť najedený a napitý, aby sa počas práce nesťažoval na hlad ani smäd a nenútilo ho to činnosť prerušovať. Keď už sa pustí do úloh, nemalo by ho nič vyrušovať, a to ani vy sami. Keď sa potomok učí, mali by počkať nielen všetky hry a rozprávania, ale i domáce práce.

Žiadny jednoznačne ideálny učebný štýl neexistuje, bude teda predovšetkým na vás a vašom dieťati, aby ste našli spôsob, ktorý mu vyhovuje najviac. Určite však nie je vhodné tráviť nad školskými povinnosťami viac než hodinu denne. Vaša ratolesť by potom bola preťažená a otrávená, čo by bolo skôr kontraproduktívne. Zabudnite teda na nekonečné nacvičovanie úloh nanečisto. Neznamená to nič strašné, keď úloha nebude celkom dokonalá. Oveľa dôležitejšie je, aby vaše dieťa bolo spokojné a o dvadsať rokov nevykladalo, že vysokú školu nevyštudovalo preto, že ste v ňom v prvej triede vypestovali neprekonateľný odpor k učeniu, lebo muselo stokrát opisovať „mama melie mäso“.

Robiť chyby je normálne