Aké sú očakávania od otcov na materskej dovolenke? Veľakrát sú predstavy o tom, že by dokonale zastúpili matku, chybné. Žena nemôže mať očakávania, že manžel bude viesť celú domácnosť s rovnakou zodpovednosťou a štýlom, ako by to robila ona. Muži sú predsa len iní, no určite nie nevhodní na to, aby sa starali o dieťa.

Nepochopenie

Počas materskej toho po vás doma veľmi veľa nevidieť. Veď väčšinu času investujete do starostlivosti o dieťa. Niektoré manželky to však nemusia dostatočne chápať. Typickým príkladom je Rado. Jeho žena Mária pracuje z domu. 

Ráno teda stane sadne si za počítač, no Radovi vyčíta, že ešte leňoší. Pritom, podľa jeho slov vôbec netuší, že už má za sebou jedno prebaľovanie, túlenie, kŕmenie mliekom so správnou teplotou a prehováranie svojej malej Evičky, aby ešte chvíľu zaspinkala. Márii sa však zdá, že nič poriadne nespravil, lebo po spomínaných činnostiach nevidno žiadne hmatateľné výsledky. 

Kompromis je jediné riešenie

Z vyššie spomínanej situácie vznikajú zbytočné hádky. Ako ich teda zvládať? Psychologička je presvedčená, že bez kompromisov to nejde. Je však dobré dohodnúť sa dopredu, čo od seba partneri v tomto prípade očakávajú. Muž totiž často síce opatruje dieťa, no pranie a žehlenie naďalej ostáva v rukách manželky. A práve tieto veci si treba ujasniť. Nemôžete svojho muža sekírovať za každú jednu maličkosť a musíte sa vyrovnať s tým, že nebude stíhať to, čo by ste vy možno zvládla. Jemu sa predsa otočil život o 180 stupňov a sám sa s tým musí vyrovnávať.

Detské ihriská a ostatné mamičky 

Ako muž si musíte zvyknúť aj na viacero nových vecí. Na detskom ihrisku netreba dávať pozor len na samotné dieťatko, jeho malých kamarátov, nebezpečné zvieratká, ale aj mamičky, ktoré výskajú na svojho potomka tak silno, že ohluchnete nie len vy, dieťa, ale aj kočiar. Únavné môžu byť pre muža aj debaty o plienkach a podobných záležitostiach.

Všetko je v hlavách