Až 40% svetovej mužskej populácie má v súčasnej dobe problémy s kvalitou spermií. To je alarmujúce aj pre ich partnerky. Čo robiť, aby pre vás splodenie potomka nebolo nemožné?

Pritom nie je nič zložité vypustiť niektoré nešváry z každodenného správania a tým urobíte veľa pozitívneho nielen pre spermie. Viete, akých zásadných chýb sa dopúšťate a čo je potrebné zmeniť?

Údeniny a červené mäso

Nadmerná konzumácia údenín, bravčového či hovädzieho mäsa alebo napríklad párkov sa značne podpisuje na kvalite spermií mužov. Tieto potraviny v sebe totiž majú vyšší obsah chemických látok a pesticídov, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú mužské hormóny.

Príprava pokrmov z týchto surovín je navyše často spojená s prepaľovaním tuku, ktorý kondícii spermií tiež neprospieva. Naopak, pozitívne pôsobí konzumácia rýb, zvýšený príjem ovocia a zeleniny, strukovín a obilnín. Muži by si mali tiež postrážiť dostatočný príjem zinku a selénu.

„Tieto látky sú pre mužskú plodnosť veľmi dôležité. Selén prispieva k normálnej spermatogenéze, teda tvorbe mužských pohlavných buniek, ktorá je pre plodnosť kľúčová. Spermatogenéza je, samozrejme, ovplyvňovaná aj pohlavnými hormónmi, najmä testosterónom. Preto by muži mali konzumovat aj zinok, ktorý napomáha udržať normálne hladiny tohto hormónu. Zinok navyše pôsobí pozitívne aj na samotnú reprodukciu,“ objasňuje účinky látok Petr Galle zo spoločnosti Vegall Pharma. Podstatný je aj príjem vitamínov C a B.

Horúce kúpele a laptop na lone

Zásadným spôsobom ovplyvňuje kvalitu spermií a s ňou spojenú plodnosť vysoká teplota. Mužské pohlavné bunky by mali mať v ideálnom prípade o dva až tri stupne nižšiu teplotu, než je teplota ľudského tela. Práve z tohto dôvodu sú semenníky umiestnené vonku. Rozohriaty laptop položený na lone či bruchu môže však spôsobiť zvýšenie teploty spermií až o 3 stupne. Notebook navyše, rovnako ako mobilný telefón vo vrecku na nohaviciach, vysiela vysokofrekvenčné žiarenie, ktoré spermiám a ich kvalite neprospieva.