V o chvíli, kedy ste oznámili, že ste v očakávaní, zásobili vás nielen mamička, ale i babička, kamarátky, možno i nadriadený tipmi, čo by ste počas nadchádzajúcich mesiacov robiť (ne)mali, aby ste donosili zdravé dieťatko. A vám sa z toho hlava točí, pretože neviete, čo je pravda, čo lož, navyše niektoré tvrdenia si vyslovene protirečia...

Predovšetkým si však dajte pozor, pokiaľ vám babské povedačky tvrdia čokoľvek, čo by v skutočnosti mohlo ohroziť zdravie vášho dieťatka. O čo ide? O to, že ultrazvuk dieťaťu škodí, že po alkohole sa dieťaťu nič nestane a kávu môžete piť podľa chuti, že si telo aj tak nakoniec povie...

Tiež si dajte pozor, aby vás niektoré z povedačiek zbytočne nestresovali. Ako iste viete, stres je pre dieťatko v maternici škodlivý, takže si aj pri tých najväčších hlúpostiach zachovajte nadhľad.

Mýty ohľadne pohlavia a vzhľadu dieťatka – sú jednými z najčastejších:

1. Ak máte bruško trojuholníkového tvaru – čakáte dievčatko, v malom guľatom a oblom sa ukrýva chlapec.

Pravda: Obe tvrdenia sú nezmyselné. Tvar bruška neudáva pohlavie dieťatka, ale tvar a stavba vašej kostry. Pokiaľ ste vyššia a štíhla, určite nebudete mať bruško také veľké, ako vaša kamarátka, ktorá je subtílna. Gynekológovia sa zhodujú v tom, že u vyšších žien sa bruško a jeho obsah rozložia smerom k chrbtici, u malých mamičiek nie je priestor, preto je vystrčené dopredu a vyzerá väčšie. O pohlaví dieťatka to však nič nevypovedá.

2. Chuť na slané vypovedá o tom, že budete mať chlapčeka. Ak sa napchávate tortičkami, verte tomu, že budete mať dievčatko.

Pravda: Vaše chute nemajú s pohlavím dieťatka nič spoločné. Telo si len samo žiada látky, ktoré potrebuje a vám sa prejavujú ako chute na sladké, slané alebo kyslé. Pohlavie dieťaťa však konzumácia soli vo veľkom rozhodne nezaručí.

3. Keď vás počas gravidity páli záha, narodí sa vám vlasaté dieťa.

Pravda: Iste sama chápete sama, že vyššie uvedená vetička je absolútny nezmysel. Vlasaté deti sa rodia mamičkám, ktoré záha nepálila ani raz za dobu gravidity, naopak tie, ktoré porodili holohlavých drobčekov, sa s touto ťažkosťou mohli trápiť celú dobu, kedy na dieťatko čakali.

4. Detský tlkot srdca – jeho rýchlosť vám môže dopredu prezradiť pohlavie dieťatka.

Pravda: Normálny pulz plodu sa pohybuje medzi 120 a 160 údermi za minútu. Niektorí ľudia veria, že ak je vyšší, zhruba okolo 140 pulzov za minútu, zdraví vás z maternice dievčatko, naopak pomalším tlkotom srdca sa prezentujú chlapci.

Neexistuje však žiadna seriózna štúdia, ktorá by niečo také potvrdzovala. Srdcový pulz teda naozaj nemožno považovať za predikciu detského pohlavia. Srdcové ozvy, ktoré počas vyšetrenia počujete, záležia na veku plodu, na tom, či vaše dieťa počas snímania vyvíja fyzickú aktivitu a pod. Pulz srdca tiež zdvíha vaša hladina cukru v krvi.