Veľkosťou ani počtom strán nie je nijako prevratný, ale lekár v ňom nájde celú históriu vášho tehotenstva a všetko, čo potrebuje vedieť. Vďaka nej môže sledovať, ako sa vám aj dieťaťu v maternici darí. A o to v priebehu deviatich mesiacov gravidity ide na prvom mieste, však? 

Čo je tehotenský preukaz?

Tento doklad, čo sa závažnosti týka, je podobne významný ako občiansky alebo vodičský preukaz. Lekár vám ho vystaví v čase okolo 8.-10. týždňa tehotenstva, kedy sa jasne preukáže gravidita a životaschopný plod v maternici. K tomuto potvrdeniu treba ultrazvuk a krvné testy.

Na ultrazvuku lekár určí veku plodu, teda dĺžku gravidity, a vypočíta termín pôrodu (podľa poslednej menštruácie, prípadne dáta počatia, keď ho žena pozná). Budúca mamička začína dochádzať na pravidelné kontroly do tehotenskej poradne. Tehotenský preukaz noste stále pri sebe, pretože v prípade náhlych príhod z neho lekári v nemocnici vyčítajú potrebné údaje o doterajšom priebehu tehotenstva, prekonaných vyšetreniach, liečbe i rodinnej anamnéze a môžu okamžite reagovať na vzniknutú situáciu.

Čo sa dá vyčítať z 12 strán?  

Tehotenský preukaz nie je práve najobšírnejší, no za to ponúka množstvo dôležitých informácií. Priblížime vám, ktoré z nich, na ktorej strane nájdete.

Zoznámte sa

Na prvej sú uvedené osobné údaje, dátum poslednej menštruácie (PM) a termín pôrodu (TP), dátum vykonaného ultrazvuku a dátum predpokladaného termínu pôrodu podľa výsledku ultrazvukového skríningu (ten sa môže aj výrazne líšiť).

Trochu histórie 

Na druhej strane sú zapísané informácie o anamnéze tehotnej. Tá sa preberá pri prvej vstupnej návšteve poradne. Skúste sa s predstihom zamyslieť nad tým, ktoré choroby, úrazy a operácie ste prekonali, či sa neliečite s nejakými chorobami (vysoký krvný tlak, cukrovka ...), ktoré choroby prekonal váš partner, teda otec budúceho dieťaťa, a ktoré dedičné záťaže v širšej rodine sú v hre.

Je dobré, aby lekár o všetkých vedel, môže potom lepšie zvážiť, čo v priebehu tehotenstva postrážiť. Ak sa skutočne dlhodobo liečite, mala by ste (najlepšie ešte pred otehotnením) o svojom stave (či uvažovaní o prípadnej gravidite) povedať špecialistovi, ku ktorému dochádzate. Ten môže váš organizmus na záťaž spojenú s tehotenstvom pripraviť. Niekedy gynekológ odporučí aj špeciálne genetické vyšetrenie. Vďaka nemu sa dá so stopercentnou istotou zistiť, že je vaše bábätko v poriadku.