Či ste ešte len na začiatku tehotenstva, alebo sa príchod vášho dieťatka na svet už blíži, určite myslíte na to, kde a ako budete rodiť. A tiež na to, koľko vás bude pôrod stáť, nech už si vyberiete štátnu, alebo súkromnú pôrodnicu.

Bábätko vo vašom živote množstvo vecí zmenilo a ešte zmení. Je pochopiteľné, že cítite obavy, ako všetko zvládnete, a to i finančne. Tehotenstvo a potom i pôrod prinášajú najrôznejšie výdavky, s ktorými je dobré rátať dopredu. Čo vás teda čaká? V štátnom zdravotníckom zariadení sa väčšina služieb poskytuje bezplatne, pretože sa hradí z verejného zdravotného poistenia.

Pravda, aj tak ostáva rad služieb, za ktoré budete pravdepodobne platiť, pokiaľ sa pre ne rozhodnete – spadajú totiž do kategórie takzvaného nadštandardu. V rámci neho hradíte napríklad 3D ultrazvukové vyšetrenie, predpôrodné kurzy, prehliadku pôrodnice či pôrodnej sály, účasť otca či inej osoby pri pôrode, laktačnú poradňu a, samozrejme, nadštandardné izby, kde býva i možnosť priplatiť si za sprievod či jedlo.

Ceny týchto služieb sa môžu v jednotlivých nemocniciach značne líšiť, vyplatí sa ich dopredu zistiť na internetových stránkach a porovnať. A tiež začať premýšľať, ktoré z nich naozaj chcete či potrebujete využiť, a bez ktorých sa, naopak, zaobídete. 

Súkromná vs. štátna nemocnica

Okrem samotného balenia do pôrodnice je takisto dôležité vopred si vybrať nemocnicu, v ktorej budete rodiť. Ak si chcete dopriať o niečo väčší luxus a pohodlie, môžete zvážiť aj súkromné kliniky. Majte však na pamäti, že si za nadštandardné služby priplatíte. Pokiaľ sa rozhodnete rodiť v štátnej nemocnici, to v ktorej, si tiež dobre premyslite. Pomôcť môže ak si konkrétnu nemocnicu - hlavne teda gynekologicko-pôrodnícke oddelenie pôjdete ešte počas tehotenstva pozrieť. Môže vám to pomôcť pri rozhodovaní. Dobrým tipom môžu byť aj rôzne (ne)odporúčania od vašich známych, ktoré pri rozhodovaní zrejme takisto zavážia. Každopádne vyberte si takú, ktorá bude najviac vyhovovať vám. Ak sa teda rozhodnete, môžete začať baliť. Preto uvádzame zoznam, na čo nezabudnúť.