Je prirodzené, že každá matka chce pre svoje dieťa len to najlepšie. Aby bolo vždy štastné, sýte, spokojné atď. No vedeli ste, že prehnanou starostlivosťou môžete niekedy dieťaťu viac škodiť ako pomáhať? A nielen to. Zistilo sa, že matky, ktoré robia niektoré z týchto vecí môžu skutočne brániť svojmu dieťatku v rozvoji, aj keď si to neuvedomujú. O aké ide?

Zabudnite na tabuľky

Všetky by sme chceli mať doma tabuľkové dieťa, ktoré by úderom príslušného veku začalo samostatne sedieť, chodiť, jesť, ba aj obliekať sa. Tak to však častokrát nefunguje a preto ak sa z toho nechcete zblázniť, existuje len jediné riešenie. Zahoďte tabuľky a nechajte svojmu drobcovi voľný priestor na vývoj. Každé dieťa je iné a preto sa aj individuálne vyvíja.

Neriešte, či je dieťa vašej kamarátky šikovnejšie, pretože chodí skôr ako by malo a to vaše sa k tomu nejako nemá. Ak budete dieťa nútiť do niečoho čo nechce, môžete tým spôsobiť ešte väčšie problémy a to najmä v jeho vývoji.

Príliš mäkký matrac

Novorodenec je v prvých mesiacoch úplne závislý na mamičke a jeho motorika je ešte len v počiatočnej etape vývoja. Nie je preto správne dieťatko len tak položiť napríklad na posteľ, prebaľovací pult či do postieľky. A už vôbec nie na mäkký matrac. Keďže sa jeho pohybové schopnosti ešte len vyvíjajú, je potrebné, aby malo stabilitu. Na to sú ideálnym pomocníkom zavinovačky.

”Dieťa do troch mesiacov po narodení nie je samo schopné zaujať polohu," vysvetľuje fyzioterapeut pediater Michal Joshua Frána. "Bábätko by sme nemali nechať takzvane strácať sa v priestore alebo ho pokladať na príliš mäkký matrac. Nestabilita nie je pre jeho vývoj vhodná a preto je lepšie použiť zavinovačku.”

Otáčanie na bruško

Mnoho mamičiek sa teší na moment, keď sa ich drobec začne otáčať na bruško, ale inak povedané “pásť koníčky”. Prečo?  "Ukladanie dieťaťa na bruško je vhodné predovšetkým z pohľadu jeho následnej stabilizácie trupu. Dieťaťu sa formuje chrbtica, ktorá sa týmto optimálne tvaruje," uvádza niekoľko dôvodov Michal Joshua Frána. Pozícia na brušku je pre dieťa hnacím motorom aj pre lepšiu stabilitu.