Tešíte sa na dieťatko, ale aj tak kdesi vzadu v hlave tušíte neistoty a obavy. Zvládnem to? Aké budú bolesti pri pôrode? Stojí to utrpenie za to? Aká budem mama? Aké sú vaše najčastejšie mory v čase, než budete držať v náručí práve narodené dieťa? Ponúkame vám odpovede na najčastejšie otázky budúcich mamičiek.

Ako rozlíšiť pôrodné bolesti od „poslíčkov“

Pôrodné bolesti na rozdiel od poslíčkov trvajú dlhšie, ich intenzita v priebehu času spravidla narastá a interval medzi jednotlivými bolesťami sa, naopak, skracuje. Ako návod môže v ich začiatku poslúžiť teplá sprcha alebo kúpeľ – ak bolesti pri nich ustanú, pravdepodobne ide o poslíčkov. 

Zvládnem pôrod a nestratím materské pudy? 

Väčšina tehotných žien, najmä prvorodičiek, má strach z pôrodu, vrátane obavy, že pôrod nezvládnu. A až pätina žien má po pôrode kvôli fyzickému a psychickému vyčerpaniu o svoje čerstvo narodené dieťa malý záujem. V úplnej väčšine prípadov však ide o prechodný stav a materské pudy sa u nich tiež naštartujú, len s určitým oneskorením. Napriek tomu, pokiaľ máte pocit, že vám vaše obavy „prerastajú cez hlavu“, nebojte sa o nich už teraz hovoriť s vaším ošetrujúcim lekárom alebo psychológom.

Kedy sa vydať do pôrodnice?

Začiatok pôrodu je spojený s nástupom pravidelných kontrakcií (bolestí) alebo odtokom plodovej vody. Pokiaľ vám najprv odtečie plodová voda, mali by ste sa do pôrodnice presunúť hneď. V prípade, že sa najprv objavia bolestivé kontrakcie, skúste spočiatku na jednu až dve hodiny teplú sprchu/vaňu, keď budú bolesti pokračovať ďalej a zosilňovať sa, potom vyrazte do pôrodnice. Tam vás lekár prezrie a prípadne odporučí, aby ste sa ešte vrátili domov, keď nebude nález dostatočný. 

Nezamenia moje bábätko za iné?

Všetky pôrodnice v SR by mali mať spoľahlivý funkčný identifikačný systém, napríklad náramok s unikátnym číslom zhodným pre mamičku i novorodenca, ktorý obaja dostanú bezprostredne po pôrode. Navyše ešte novorodenec dostáva identifikačný náramok obvykle so svojím menom a dátumom narodenia. 

Zvládne bábätko pôrod?

Existuje niekoľko metód, ako sa môže lekár informovať o stave dieťaťa v priebehu pôrodu. Tou najčastejšou je kardiotokografický záznam (CTG), kedy sa pomocou buď vonkajšej (priloženej na brucho), alebo vnútornej (priloženej na hlavičku dieťaťa) sondy snímajú frekvencie srdcových oziev plodu. K ďalším patrí napríklad pulzná oxymetria, kedy sa pomocou sondy priloženej na tvár dieťaťa meria hladina kyslíka v jeho krvi, alebo ST analýza, kedy sa hodnotí elektrická aktivita srdca plodu.

Čo je to indukcia?

Indukcia je odborný termín, ktorý označuje takzvané vyvolanie pôrodu. Pristupuje sa k tomu vtedy, ak sú prítomné známky ohrozenia zdravia ženy či plodu pri ďalšom pokračovaní tehotenstva. Spôsobov, ako vyvolať pôrod, je viacero. Ich spoločným cieľom je navodenie pravidelných kontrakcií. Dnes sa k tomu najčastejšie používajú lieky (prostaglandíny), u niektorých žien je dostačujúce i obyčajné pretrhnutie vaku blán (teda dirupcia).