Nezvyčajné kombinácie potravín sú pre budúce mamičky typické. Ak si dáte kyslú uhorku so zmrzlinou alebo veľké množstvo potraviny, ktorú celý život výsostne neznášate nie je to vôbec prekvapujúce. Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, čo je za tým, že vás lákajú takéto chute?

V prvom rade by zrejme každá nastávajúca mamička “zvalila vinu” na svoje dieťatko v brušku. Hoci z veľkej časti môže za to, že máte chuť na divné a niekedy aj nechutné kombinácie potravín, nie je tým jediným. Väčšina z nich môže prezradiť niečo aj o vašom zdravotnom stave. Čo vám teda napovedia?

Čokoláda

Čokoládu zbožňuje hádam každý. No predsa sa jej spotreba u vás v tehotenstve rapídne zvýšila? Nehľadajte za tým nič iné ako zvýšenú potrebu kalórií, ktoré potrebuje vaše telo v dôsledku toho, že vo vás raste nový živote. Chuť na čokoládu a ani jej zvýšená konzumácia nemusí byť zlá, no mali by ste dbať na to, aby ste si vyberali len kvalitnú, ideálne horkú čokoládu s vysokým obsahom kakaa. V inom prípade a pri zvýšenej konzumácii mliečnej či bielej čokolády hrozí zvýšené riziko tehotenskej cukrovky, nadváhy či preeklampsie.

Syry

Ak v tehoetenstve zatúžite prevažne po mliečnych výrobkoch na čele so syrmi, zbystrite pozornosť. Môže to poukazovať na to, že vášmu telu chýba vápnik a esenciálne mastné kyseliny. Pokiaľ si syry doprajete v tehotenstve častejšie, nie je na tom nič zlé, no vyberajte si ich opatrne. Zabudnite na rôzne plesňové syry, nepasterizovanú bryndzu či iné nepaterizované mliečne výrobky! Tie môžu byť pôvodcom nebezpečnej listeriózy, teda bakteriálnej infekcie, ktorá môže byť v tehotenstve nebezpečná.

Zaváraniny

Zavárané kyslé uhorky či iné dobroty v slanom náleve sú jedny z najčastejších pokrmov tehotných žien. Najviac vedú spomínané kyslé uhorky, ale u budúcich mamičiek je obľúbená aj cvikla či olivy. Dôvodom toho je zvyšujúci sa objem krvi u tehotných žien a s ním súvisiaca zvýšená potreba sodíka, ktorý sa nachádza primárne v slaných nálevoch. Dopriať si ich samozrejme môžete, ale dajte si pozor a nedosoľujte ich. Aj nadmerný príjem soli môže byť škodlivý.