Deti sú ako blesk, stačí chvíľka, a úraz je na svete. Napriek tomu je dobré snažiť sa tým najčastejším úrazom predchádzať. Ak už však k ním dôjde, mali by ste sa zachovať podľa nasledovných rád.

Poranenia hlavy

Malé poranenia umyte čistou vodou a dezinfikujte, môžete priložiť náplasť. Pokiaľ je v rane nejaký predmet (keď došlo k zraneniu napríklad na pieskovisku), radšej zájdite k lekárovi a z rany nič nevyberajte. Po páde z prebaľovacieho pultu pre istotu navštívte lekára, aby dieťa prehliadol.

Otravy

Pokiaľ dieťa vypilo saponáty alebo nejakú kyselinu, nikdy nevyvolávajte vracanie, len vypláchnite ústa vodou. V prípade poleptania pažeráka pomôže okamžité vypitie mlieka alebo vody, ale keď sa dieťa bráni, nenúťte ho a ihneď ho prevezte do nemocnice. Zjedlo dieťa jedovatú hubu alebo nejakú jedovatú bobuľu? Dajte mu 3 až 10 tabliet živočíšneho uhlia a snažte sa vyvolať vracanie a vyhľadať odbornú pomoc. V prípade otravy liekmi ihneď volajte záchranku. 

Popálenie a oparenie

Strhlo na seba batoľa horúcu polievku? Najprv dieťa vyzlečte a pokúste sa, aby sa nasiaknuté oblečenie nedotklo iných častí tela. Lokálnu popáleninu krátko a rýchlo ochlaďte prúdom studenej vody, v prípade väčšej plochy a priškvarenej látky k pokožke volajte záchranku. Nikdy nedávajte na rozsiahle popáleniny mastičky a púdre, lepšie je na ranu priložiť sterilný obväz a vyraziť k lekárovi.