Malé bábätká sú podobne ako dospelí náchylné na rôzne ochorenia. Keďže je ich imunitný systém vyvinutý nedostatočne, môžu sa u nich vyskytnúť niektoré zdravotné problémy, ktoré sú však u malých detí bežné a zvyčajne odznejú do niekoľkých dní. Ktoré môžu byť vážne a pri ktorých sa nemusíte obávať?

Reflux

Reflux je ochorenie tráviaceho traktu. Ide o samovoľný a opakovaný návrat obsahu žalúdka späť do ústnej dutiny a zvyčajne spôsobuje zvracanie. U bábätiek je však omoho častejší ako u väčších detí či dospelých. Bruško a predovšetkým malý žalúdok dieťatka sa musí “naučiť” prijímať o niečo väčšie a aj komplexnejšie zloženie potravy, ako tomu bolo počas tehotenstva. Reflux skôr či neskôr prejde, avšak v prípade dlhotrvajúcich problémov spojených s nechutenstvom je nutné kontaktovať pediatra.

Bolesti zúbkov

Prerezávanie prvých zúbkov je pre rodičov, ale aj drobcov doslova nočná mora. Objavujú sa okolo 6. mesiaca dieťaťa a pomerne často sú sprevádzané horúčkami. Bolestiam pri raste zúbkov sa nedá nijako vyhnúť, preto je vhodné skúsiť ďasná potierať bylinkovým čajom alebo plačúcemu dieťatku zakúpiť hryzátko.

Zrýchlené dýchanie

Dýchanie bábätiek je pre mnohých rodičov záludnou témou. Je však dôležité uvedomiť si, že bábätká prirodzene dýchajú rýchlejšie ako dospelí. Nad tým sa teda netreba zamýšľať. Spozornieť by ste však mali v prípade, že je dýchanie plytké, dieťa lapá po dychu alebo kašle. Vtedy môže ísť napríklad o zápal, ktorý je nutné liečiť.

Bolesti bruška

Kŕče, nadúvanie a bolesti bruška je bežné aj u najmenších a popisuje sa ako najtypickejší príznak detskej koliky. Môžu byť spôsobené viacerými faktormi, nakoľko trávenie bábätka ešte nie je dokonale vyvinuté. Koliku je potrebné len prečkať, prípadne sa o vhodnej liečbe poradiť s lekárom.