Zimné obdobie so sebou prináša mnohé nepríjemnosti vrátane toho, že vaše dieťa môže častejšie prechladnúť. Niekedy je však lepšie trikrát prísť do lekára „zbytočne“, ako neprísť vôbec. Konečná diagnóza by mala byť vždy na pediatrovi, to si pamätajte.

Nachladnutie verzus chrípka

Vírusové ochorenie dýchacích ciest vyvoláva široké spektrum pôvodcov, ktoré sa označujú ako respiračné vírusy. Okrem „chrípkového“ vírusu sú to napríklad rhinovírusy alebo adenovírusy, ktoré sú najčastejšími pôvodcami chorôb z nachladnutia. Príznaky sú veľmi podobné, najčastejšie sa objavuje nádcha, zvýšená teplota či horúčka a bolesti hlavy. Typické je pre ne to, že sa šíria kvapôčkovou infekciou, ale aj priamym kontaktom. Na rozdiel od bežného nachladnutia je chrípka oveľa závažnejšia, a to nielen svojím priebehom, ale aj možnými komplikáciami.

V našich podmienkach prebieha epidémia chrípky väčšinou v dvoch vlnách, prvá nastáva v prvých troch týždňoch v decembri, druhá medzi 4. a 12. týždňom ďalšieho roka. Pri chrípke bolí dieťa hlava, necíti si telo a takmer sa nemôže pohnúť. K diagnóze chrípky obvykle stačí popis ťažkostí, ktoré dieťa má, a tiež doba, v ktorej príde.

„Najčastejšími pôvodcami každoročných epidémií sú chrípkové vírusy skupiny A a B, skupina C vyvoláva len miernejšie ochorenia. U detí sa obvykle začína zlou náladou, ufňukanosťou, citlivosťou a o deň sa objaví horúčka a klasické chrípkové symptómy. Najdôležitejšie sú pre liečbu pokoj, posteľ a žiadna námaha, u predškolských detí ani televízia či počítač,“ radí lekárka.

Ako prevencia je vhodné podporovať imunitný systém prísunom vitamínov a tekutín (okrem vitamínu C aj zinok a selén) a otužovať sa. Pokiaľ je vaše dieťa často choré, možno uvažovať o očkovaní proti chrípke. Odporúča sa najmä pre oslabené deti. Vakcíny možno aplikovať od šiestich mesiacov veku, ale očkovanie celkom zdravých detí sa do dvoch rokov veku neodporúča z dôvodu nedostatočne vyzretého imunitného systému dieťaťa. Očkovanie však nezabraňuje ochoreniam spôsobeným inými respiračnými vírusmi.

Kašeľ suchý alebo vlhký?

Sprevádza hlavne choroby z nachladnutia a dýchacích ciest. Dôležité vždy je, aby ste rozlíšili, o aký druh kašľa ide. „Kašeľ je obranný mechanizmus, ktorým sa čistia pľúca a priedušky. Ak má dieťa vlhký kašeľ, teda s produkciou hlienu, je vhodné ho podporiť liekmi, ktoré uľahčia hlien vykašľať. V takom prípade už však nepodávajte lieky tlmiace kašeľ, takzvané antitusiká,“ vysvetľuje lekárka.

Pokiaľ dieťa ochorie na akútny zápal nosohltana, prejaví sa predovšetkým dráždivým kašľom, a to hlavne v noci. Pri tomto kašli by dieťa malo zostať v pokoji a užívať antitusiká. Veľmi dobre zaberajú tiež antihistaminiká (lieky proti alergii, znižujúce opuch sliznice). Má vaše dieťa kašeľ, ktorý pripomína štekanie? Potom ide zrejme o zápal hrtana, ktorý sprevádzajú ťažkosti pri nádychu a zrýchlenie dychu, nádych môže byť výrazne hlasný.

„V tomto prípade je pre dieťa najlepšia inhalácia studeného vzduchu (chladnička, otvorené okno...). Keď ťažkosti neustupujú, ihneď vyhľadajte lekára,“ hovorí MUDr. Šimunková. Ak si nie ste isté, o aký kašeľ ide, konzultujte to s pediatrom, aby nedošlo ku komplikácii infektu horných ciest dýchacích.

Okrem liekov, ktoré vám predpíše lekár, odporúčame inhalácie a kúpele. Vhodné je aj vtierať dieťaťu rôzne aromaterapeutické zmesi do hrudníka a chrbta. Pri produktívnom (vlhkom) kašli pomáha zmes mandľového oleja s eukalyptom, ravensarou, cyprusom a yzopom. Táto zmes je skvelá nielen proti kašľu, ale posilňuje aj imunitu. Väčším deťom (od batoľacieho veku) môžete podávať domáci sirup z cibule. Pripravíte ho tak, že vytlačíte jednu cibuľu, aby z nej tiekla šťava, a do nej pridáte lyžičku medu.