Dospelý získava až 90 percent všetkých informácií o svete zrakom. A čo bábätká? U tých je to trochu inak. Keď sa dieťa narodí, veľmi dobre nevidí, ale zato má výborne vyvinutý čuch. Prečo je pre neho taký dôležitý? A ako sa vyvíjajú ostatné zmysly?

Čuch: bezpečne pozná matku

Keď sa dieťa narodí, je pre neho najdôležitejším zmyslom čuch, ktorý je evolučne zrejme najstarším zo všetkých zmyslov. Je plne vyvinutý hneď po narodení. Dieťatko sa čuchom orientuje, čuchom pozná vôňu svojej matky medzi inými ženami a vďaka tomu sa u nej cíti spokojne a v bezpečí, aj keď je napríklad v cudzom prostredí.

Čuch mu pomáha i pri dojčení, pretože sa tak lepšie dostane k matkinej bradavke a bezprostredne vníma vôňu materského mlieka. „Preto je potrebná opatrnosť pri používaní parfumov. Žena by nemala užívať príliš výrazné vône alebo vo veľkom množstve. Tiež je dobré vône nestriedať. Dieťaťu môže byť nepríjemná i prítomnosť silného fajčiara,“ vysvetľuje psychologička Tereza Beníšková.

Zrak: mama je veľká šmuha

Bábätko vidí od narodenia, avšak jeho videnie je nedokonalé. Očné svaly ešte nie sú celkom vyvinuté, a preto dieťa niekedy škúli. Nedokáže zaostriť na väčšiu vzdialenosť a vzdialenejšie predmety vidí rozmazane. Dieťa vidí obrysy rodičov, ale nie detaily, vníma len veľké veci. Domáce zviera, napríklad mačku, vidí až vtedy, keď sa zviera začne hýbať.

Všetky hračky, ktoré dostáva, by mu rodičia mali teda dávať čo najbližšie k očiam. Najvhodnejšia vzdialenosť pre ostré videnie je 20 až 25 centimetrov od tváre dieťaťa. „Pokusy dokázali, že presne do tejto vzdialenosti sa aj staršie deti intuitívne nastavia, keď chcú komunikovať so súrodencom. Pri dojčení si bábätko dokáže vašu tvár prezrieť do detailu,“ doplňuje odborníčka.

Sluch: hluk upokojuje

Sluch novorodenca je, naopak, veľmi dobre vyvinutý. Už v 3. trimestri v maternici vníma zvukové vnemy, ako je matkin hlas či hudba, a reaguje na ne. Dôležitý je najmä tón hlasu, nie to, čo rodič hovorí. Po príchode na svet mu preto pomáha, keď ho sprevádza dôverne známy hlas mamičky. Dieťa ľakajú nečakané, hlasné či prenikavé zvuky. Naopak, monotónne či opakujúce sa zvuky dieťa upokojujú. Je to pozostatok jeho života v maternici, kde sa bola pomerne hlasná „prevádzka“. Preto má dieťa radosť zo zvukov, ktoré pripomínajú tlkot matkinho srdca a prúdiacu krv. Bábätko tak môžete upokojiť napríklad pusteným vysávačom, fénom alebo motorom auta.