Každá mamička po narodení dieťatka zažíva mnoho bolesti, ale aj neopísateľnú radosť z nového života. Najradšej by ste svojho malinkého drobčeka od lásky “rozpučili”, ale on sa netvári príliš nadšene? Nemajte strach, dieťatko tiež dokáže vyjadrovať svoju lásku. Stačí len vnímať aj tie najjemnejšie signály a gestá. Ako teda spoznáte, že vám vaše malé dieťatko prejavuje náklonnosť a vyjadruje svoju lásku?

Miluje, keď ho kolíšete

Novorodeniatka sa odporúča nosiť na rukách v klbku, či kolísať. Pripomína im to totiž predošlých 9 mesiacov, ktoré strávili vo vašom brušku. Cíti vašu vôňu, teplo, tlkot srdca, čo mu dodáva pocit bezpečia. Len čo si čo i len trochu začne uvedomovať svet okolo soba, jasne spoznáte, že vás nadovšetko ľúbi. Plače, ak ho položíte do postieľky alebo ho dáte do náručia niekomu inému? Podľa toho jasne spoznáte, že ja na vás ako mamičke “závislé” a vyžaduje si vašu prítomnosť, teplo či vôňu. Aj to je jeden z krásnych prejavov silného emocionálneho puta medzi matkou a dieťaťom.

Pozerá sa vám do očí

Práve narodené bábätko nedokáže komunikovať s okolím tak, ako staršie dieťa. Čerstvý novorodenec sa ešte nevie usmiať či dať najavo radosť, únavu alebo prosbu o niečo. Jedinú vec, ktorú ale zvládne je pozerať sa na vás. Stačí jeden hlboký a uprený pohľad do očí s jemným náznakom úsmevu, šťastia, či radosti a každej maminke sa srdce roztápa od radosti. Nie je nič krajšie, ako vidieť svoje bábätko spokojné a šťastné. A čím viac týchto dlhých pohľadov postupne pribúda, znamená to jediné, miluje vás.

Uprene vás pozoruje 

Dieťatko svet začína vnímať približne po skončení šestonedelia. V tomto období si je ľahké všimnúť, ako sa váš drobec na vás dokáže nepretržite pozerať aj niekoľko minút. Koniec koncov, pravdepodobne je to vzájomné. Aj vy na neho uprene a s láskou hľadíte a ste  svojím “výtvorom” taká fascinovaná, že sa naň nemôžete vynadívať. Podobné pocity má aj vaše bábätko, len ich ešte nedokáže dať tak jasne najavo, preto na vás ustavične len hľadí. Rozhodne to neberte na ľahkú váhu, má to totiž svoj význam. Snaží sa vpísať si vás do pamäti, lebo k vám cíti tú najväčšiu lásku.