Moderné technológie významne ovplyvňujú náš každodenný život, aj ten sexuálny. A často skôr negatívne, pokiaľ si napríklad mobil či tablet berieme so sebou i do postele. Pritom riešenie môže byť podľa odborníkov úplne jednoduché.

Umelá rozkoš

Je zaujímavé, koľko vedecko-fantastických próz a filmov sa zaoberá práve úzkym vzťahom ľudskej sexuality a techniky. Fascinujú nás najmä technológie poskytujúce sexuálnu rozkoš. Spomeňme si na stroj slasti v Barbarelle, orgazmatrón v komédii Spáč Woodyho Allena či na prilbu, ktorá má nahradiť pohlavný styk vo filme Demolition Man.

Ale zatiaľ čo v spomínaných komiksoch a filmoch chcú ľudia zažiť aspoň nejaký sex, hoci už to zďaleka nie je ten úplne dôverný telesný zážitok, my dnes akoby sme dávali prednosť moderným technológiám, pretože môžu byť dokonca lepšie než sex.

Zvláštna ľúbostná trojka

Z prieskumu, ktorý si už pred siedmimi rokmi nechala urobiť technologická firma Intel, vyplynulo, že z dvetisíc opytovaných Američanov by sa 46 percent žien a 30 percent mužov radšej dva týždne zaobišlo bez sexu, než aby sa na rovnako dlhú dobu vzdalo prístupu na internet.

Ale aj z iných výskumov vyplýva, že technológie nám ničia sexuálny život a spôsobujú napätie v partnerských vzťahoch, pretože sú v našich spálňach „ako doma“. Bádatelia z Durhamskej univerzity v nedávnom výskume zistili, že až 40 % respondentov odložilo sex kvôli smartfónom či tabletom, iní opytovaní uviedli, že sa so sexom „poponáhľali“, aby mohli ísť odpovedať na správy, a tretina sa dokonca priznala, že prerušili sex, aby mohli prijať hovor.