Batoľací vek je náročný na pozornosť rodičov a všetkých, čo deti strážia. Malí zvedavci si nenechajú ujsť jedinú príležitosť, ako za naším chrbtom, alebo pokojne i pred našimi očami, napchať rýchlo do pusy všetko, čo im práve napadne. A keď to stihnú i prehltnúť, je to často problém. Ktoré veci sú pre batoľa najnebezpečnejšie? A ako spoznať, že sa vaša ratolesť otrávila?

Lieky

Prípady otravy dieťatka liekmi sa len málokedy končia šťastne. Smrteľnú otravu môžu dieťaťu privodiť napríklad prípravky na málokrvnosť alebo rednutie kostí, komplikácie prinášajú prášky na spanie či na upokojenie. Inak povedané, dajte si pozor, aby žiadne lieky neboli nijako dostupné na miestach, kde má vaše batoľa dosah.

Čistiace prostriedky

Najmä lúhy a kyseliny, ktoré sa používajú na čistenie odpadov či záchodov treba mať na bezpečnom mieste, kam deti nedosiahnu. Pri požití môžu poleptať tráviaci trakt. Keď ich vypijú, nenúťte ich vracať, zvratky by len dráždili poleptané miesta. Radšej dieťa rýchlo dopravte do nemocnice a vezmite so sebou vzorku toho, čo vypilo. Dôležité je poznať presný názov alebo vziať etiketu požitého výrobku, z ktorej sa dá zistiť zloženie. Čistiace prostriedky, ktoré obsahujú chlórnan sodný, väčšinou len podráždia sliznice. Uvoľňujúci sa chlór však môže komplikovať dýchanie a zapríčiniť i stav podobný astme. Čo sa týka saponátov, nebývajú jedovaté. V prípade ich požitia však nenúťte potomka vracať, najväčším rizikom je, aby pri tom nevdýchol penu z nich a nedostal zápal pľúc. To isté platí vtedy, keď vypije prípravok obsahujúci benzín. Len čo vdýchne i nepatrné množstvo tejto látky, opäť hrozí zápal pľúc. Veľkým nešvárom je aj prelievanie čistidiel alebo napríklad hnojív na kvetiny do PET fliaš od nápojov, takže naši najmenší často môžu číre tekutiny zameniť za limonádu.