Tehotenstvo je jednoducho jeden veľký zázrak, ktorý je zavŕšený pôrodom. Tušíte, čo sa s dieťatkom deje počas jednotlivých týždňov? Prinášame tie najdôležitejšie, najzaujímavejšie a zároveň najvýznamnejšie míľniky tehotenstva, o ktorých by mala vedieť každá budúca mamička. Približuje ich gynekologička MUDr. Radka Gregorová z Prahy.

5. týždeň - “Som tehotná!”

Pre tehotenstvo je nepochybne napríznačnejšie vynechanie pravidelnej menštruácie. Ak sa vám teda nedostavila v období, kedy mala, počkajte ešte 3-5 dní než si urobíte tehotenský test. Až približne v piatom týždni tehotenstva je možné v moči detekovať prítomnosť tzv. “tehotenského” hormónu hCG. Pokiaľ vám test ukáže dve čiarky, je potrebné objednať sa na vyšetrenie ku gynekológovi, ktorý na základe rozboru krvi a ultrazvukového vyšetrenia tehotenstvo potvrdí.

7. týždeň - Začína biť srdiečko

Približne v 6.-7. týždni je už embryo možné vidieť na ultrazvuku. Pri vyšetrení sa vyšetruje poloha, teda či sa embryo nachádza v maternici, jeho veľkosť aj aktivita. Vtedy je už možné pozorovať aj gestačný vak a jeho srdcovú činnosť. Stúpa aj hodnota hormónov hCG, estrogénu a progesterónu. Tieto hormóny ovplyvňujú tiež celkový vývoj plodu.

9. týždeň - V brušku je plod

Po ukončení druhého mesiaca je už embryo nazývané plodom. V tomto období s vyvíjajú všetky životne dôležité orgány a výživu stopercentne zabezpečuje placenta. Aj kvôli tomu sa v tomto období môžu u tehotných žien vo zvýšenej miere objaviť ranné nevoľnosti či nadmerná únava. V deviatom týždni tiež začína tzv. fetálne obdobie plodu, kedy sú už vyvinuté všetky hlavné štruktúry plodu.

11. týždeň - Prvý skíning

Pred koncom prvého trimestra je ideálny čas pre prvý skríning, ktorý dokáže odhaliť možné vrodené vývojové poruchy plodu. Ak je výsledok pozitívny, vykonáva sa odber choriových klkov cez brušnú stenu. Zhruba v 13. týždni sa pomocou skríningu zisťuje aj možnosť výskytu Downovho syndrómu či iných vývojových porúch, pri presnosti až 80 %.