Keď sa vytúžené bábätko narodí predčasne, každý deň je boj. Rodičia predčasniatok dostanú prirodzený strach - zvládneme to? Bude zdravé? V tejto ťažkej situácii je každá pomoc vítaná.

Starostlivosť o nedonosené deti


Organizmus predčasne narodených detí nie je úplne vyvinutý. Aby mohlo čo najlepšie prospievať a rásť, je potrebné mu pripraviť špeciálne podmienky. Zásahy by mali byť čo najmenej invazívne a rušivé, vzhľadom k zdravotnému stavu rodičky aj dieťaťa, a to už na pôrodnej sále. Po pôrode sa dieťatko uloží do inkubátoru, kde sa pracovníci neonatologických pracovísk snažia, aby sa čo najviac cítilo ako v maternici. Takto narodené detičky potrebujú šetrnú podporu dýchania, obmedzenie hluku na nutné minimum a v prvom rade svojich rodičov. Práve také aspekty ako hlas, vôňa maminky alebo letmý dotyk sú veľmi dôležité faktory pre správny neuropsychický vývoj predčasne narodených detí.
Práca s predčasne narodenými deťmi je náročná a zároveň krásna.

Svoje o tom vie aj sestrička Mária Vreštiaková, ktorá si spomína, aké to bolo, kým v nemocnici nemali špeciálne plienky. „Používali sme dámske vložky na inkontinenciu, alebo sme na polovicu strihali väčšie jednorazové plienky a uväzovali ich obväzom okolo pása dieťatka. Bolo to veľmi nepraktické. Na nových plienkach, špeciálne určených pre predčasniatka, oceňujem hlavne to, že bábätkám padnú ako uliate, majú vysokú savosť a ich tiché suché zipsy nie sú pre bábätko rušivé.“

Čoraz viac detí sa rodí predčasne


V celej Európe predčasne narodené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov ich počet na Slovensku vzrástol takmer o tretinu.

„Mnohým predčasným pôrodom nedokážeme predísť. Budúce mamičky sú dnes staršie ako v minulosti, často majú závažné komplikácie, ktoré vedú k predčasnému pôrodu, lebo ohrozujú zdravie matky a aj ešte nenarodených detí. Medzi rizikové faktory predčasného pôrodu patrí aj fyzická a psychická nepohoda budúcej mamičky, obezita, cukrovka, či infekcia,“ upozorňuje doc. MUDr. Darina Chovancová, CSc., prednostka  Novorodeneckej kliniky M. Rusnáka SZU a UNB,  z Perinatologického centra Nemocnice sv. Cyrila a Metoda, UNB. 

Každá pomoc sa počíta


Predčasniatka dlhodobo podporuje aj známa slovenská mamička troch detí Kristína Tormová, a spomína na prvé chvíle s jej predčasne narodenými dvojičkami. „My, mamy predčasniatok, máme trochu posunuté hranice. Po tom, čo sme si zažili šialený strach o naše deti, stretávali sme ich len s rôznymi hadičkami v tele a cez steny inkubátorov, uvedomujeme si asi viac krehkosť celého "mamovania". Spätne som však veľmi vďačná za všetko, čo sme si preskákali a je fantastické vedieť, že naše malé dcéry sú veľké bojovníčky. Ďakujem všetkým zázračným šikovníkom na Antolskej, z ktorých sú už dnes naši kamaráti. A držíme palce všetkým predčasniatkam!“ 

Pridajte sa aj vy

Podporiť predčasne narodené bábätká môžete aj vy! Každým nákupom produktov Pampers v dm drogerie markt v období od 1.2.2020 do 31.3.2020 pomôžete pokryť náklad na darovanie 1 plienočky Pampers Preemie Protection pre predčasniatka na Slovensku.