Každé dieťa je jedinečný tvorček. Rastie, stále sa učí niečo nové a my sa neprestávame čudovať a radovať sa spolu s ním. Najviac si však zapamätáte momenty, keď sa niečo stane po prvýkrát. Toto sú tie najdôležitejšie a všetko čo o nich potrebujete v skratke vedieť.

Prvý úsmev

Kedy sa ako novopečení rodičia cítime najšťastnejší? Asi keď sa náš poklad po prvý raz usmeje. Roztápame sa ako jarné ľady, a je úplne jedno, či u bábätka ide zatiaľ o reflexný pohyb pusy a tváre v spánku, alebo o skutočný, vedomý úsmev, ktorý prichádza medzi štvrtým a ôsmym týždňom života.

Alebo skôr, záleží na okolnostiach, napríklad na tom, ako sa my sami na svoje dieťa smejeme, ako na neho hovoríme a či robíme veci, ktoré sú mu príjemné. Spočiatku sa dieťatko smeje len ústami, neskôr celou tvárou. Čo nám tým hovorí? „Mami, oci, pohrajte sa so mnou, pritúľte ma, buďte so mnou...“ Dieťa úsmevom reaguje na náš hlas, okolo piateho týždňa i na našu tvár. A absolútne úžasné je, keď dokážeme jeho plač zmeniť na úsmev i hlasný smiech, keď sme jednoducho spolu a je nám dobre. 

Prvý zúbok

Máločo očakávame s takým napätím ako prvý zub! Sú bábätká, ktoré sa dokonca už s náznakom zúbka narodia, výnimkou ale nie sú ani deti, ktoré oslavujú prvé narodeniny, a stále nič. Prvé mliečne zúbky rastú spravidla medzi 4. a 7. mesiacom, kedy pri dojčení alebo kŕmení dieťaťa lyžičkou môžete odrazu objaviť jeden alebo dva dolné stredné rezáky.

Je zaujímavé, že podľa symboliky zubov stredné dolné rezáky ukazujú, aký význam majú rodičia v každodennom živote dieťaťa. Zhruba od ôsmeho mesiaca potom nasledujú horné rezáky. Na rast zubov vás môže upozorniť tiež to, že dieťa je nespokojné, nevrlé, plačlivé, nechce jesť alebo má zvýšenú teplotu. Ak uvidíte zdurené ďasná a váš miláčik všetko strká do pusy a sliní, je všetko jasné: zub sa kľuje von...