Ste tehotná a rozmýšľate ako asi bude prebiehať pôrod? Pôrod jednoducho bolí a aj keď z neho možno máte strach, o niektorých veciach, ktoré sa vám po ňom môžu prihodiť je dobré vedieť skôr, ako ich na vlastnej koži zažijete. Väčšina z nich totiž vo vás môže vyvolať paniku. Prinášame tie najčastejšie nástrahy pôrodu a obdobia po pôrode, o ktorých vám vopred nikto nepovie, ale je dôležité o nich vedieť.

Krvácanie po šestonedelí

Krvácanie počas šestonedelia je prirodzené, pretože organizmus sa tak po pôrode regeneruje a hojí. Čo vo vás ale môže vyvolať obavy je krvácanie, ktoré sa môže objaviť aj po uplynutí šestonedelia. Nie je však dôvod na paniku. Dôsledkom krvácania aj po šestonedelí môže byť fakt, že vaše telo sa po pôrode ešte úplne nezhojilo. Po niekoľkých dňoch však bude krvácanie slabšie, čo sa týka intenzity aj farby, neskôr bude ružové, žltkasté, potom biele a nakoniec priezračné. Časová os je pre každú ženu iná. Objaviť sa môže tiež niekoľko malých krvných zrazenín, ktoré si možno všimnúť najmä pri zmene polohy (napríklad pri ležaní alebo sedení). Ak je však frekvencia tvorby krvných zrazením príliš vysoká, mali by ste kontaktovať svojho gynekológa.

Každý pôrod je iný

Možno si myslíte, že ak už za sebou máte prvý pôrod, ten ďalší už bude jednoduchý. Na jednej strane to môže byť pravda, avšak len v tom, že približne viete čo môžete očakávať, ako správne dýchať či zvládať kontrakcie. No na strane druhej, žiadny ďalší pôrod nebude rovnaký ako ten prvý. Presne naopak, každý bude iný. Mali by ste sa teda na každý pripravovať rovnako dôsledne a nič nepodceňovať.

Pálenie pri pôrode

Mnoho žien počas pôrodu pociťuje mierne až silné pálenie, no len málo z nich o tom prirodzene hovorí. Je to však v poriadku. Počas tlačenia bábätka totiž okamih, kedy je vidieť hlavičku, môže byť sprevádzaný nepríjemným pocitom pálenia. Trvá však len niekoľko minút, spravidla len zopár kontrakcií. Hoci ide o dosť nepríjemný pocit, počas pôrodu je prirodzený. Prečo k nemu ale vlastne dochádza?