Pri výchove detí občas nastanú situácie, kedy sa bez kriku či iných vyhrážok nezaobídete. Dosiahnete však tým svoj cieľ? Možno áno, no keď je už krik vo výchove bežný, môže sa stať, že neskôr už nebude účinným prostriedom. Čo robiť? Je vlastne vôbec možné nastoliť správnu výchovu bez kriku?

Ak vaše dieťa zastáva názor “jedným uchom dnu a druhým von”, niet divu, že občas skutočne strácate nervy. Ako teda docieliť, aby dieťa poslúchalo a to aj bez zvyšovania hlasu? Skúste si osvojiť týchto 5 tipov.

Zvoľte správny tón a slová

Keď dieťa ani na tretíkrát neposlúchne a nerešpektuje váš príkaz, zvyčajne sa začne schyľovať k zvyšovaniu hlasu a kriku zo strany rodičov. Je to prirodzené. Ak však chcete docieliť efektívne správanie skúste namiesto “vypustenia” kriku a negativity zvoliť pomalý, ale autoritatívny tón. Nie krik, len mierne zvýšenie hlasu, ktorým dieťa prinútite k pozornosti. Takýto tón v ňom vzbudzuje viac vážnosti, ako keby ste na neho kričali z inej miestnosti. Dôležité je tiež vyberať vhodné slová a najlepšie mu jasne a stručne vysvetliť, prečo od neho niečo vyžadujete.

Nereagujte okamžite

Tento bod vo veľkej miere súvisí s akousi sebakontrolou, ktorej je pri výchove detí (občas) skutočne menej a menej. Pokiaľ ale chcete dosiahnuť úspech, nedovoľte svojej osobe “vybuchnúťô hneď, keď vás dieťa nahnevá. Radšej na chvíľu odíďte z miestnosti, celú situáciu predýchajte a až následne (poobne ako v predošlom bode) k dieťaťu hovorte pevným a vážnym hlasom. To dieťaťu ukáže, že máte pod kontrolou seba a aj to, čo hovoríte. Ak je to potrebné, za jeho konanie ho pokojne pokarhajte, prípadne potrestajte - ale bez kriku.